Wiele sytuacji stanowiących zagrożenie dla internautów zdarza się obecnie rzadziej niż rok temu, natomiast spędzanie zbyt dużej ilości czasu w sieci to jedno z tych zjawisk, które występują równie często - wynika z najnowszego badania CBOS.
W badaniu „Aktualne problemy i wydarzenia”, które Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło w dn. 28 maja – 2 czerwca 2009 roku, uwzględniono także negatywne aspekty korzystania z internetu. Okazało się, że ponad jednej trzeciej badanych internautów (35%) zdarzyło się pobrać szkodliwe oprogramowanie, w tym jednej piątej (21%) – kilka razy.
Na nieprawdziwe informacje natrafił prawie co trzeci internauta (30%), natomiast poznanie w sieci osoby, która podawała się za kogoś innego, niż była w rzeczywistości, odnotowało 7% respondentów. Warto dodać, że takie doświadczenia ma co piąty ankietowany, któremu zdarzyło się zawierać znajomości przez internet (21%).
Co dwudziestemu internaucie (5%) ktoś próbował włamać się do komputera lub konta mailowego. Taka sama liczebnie grupa (5%) padła w sieci ofiarą oszustwa. Internautów, którzy zostali oszukani, poproszono o sprecyzowanie, na czym to oszustwo polegało. Niemal wszystkie odpowiedzi dotyczyły kupowania przez internet, a konkretnie nierzetelnych informacji o nabywanych produktach, nieotrzymania zamówionego towaru, otrzymania innego przedmiotu niż był zamawiany lub też produktu wadliwego.
Jak było rok temu?
Warto odnotować, że w tym roku ponad dwie piąte internautów (43%) nie doświadczyło żadnej z przedstawionych przez CBOS sytuacji, pozostali zetknęli się przynajmniej z jedną z nich.
Jak podkreśla CBOS, poziom wykształcenia osób korzystających z sieci nie wpływa na doświadczanie przez nich zagrożeń. Istnieje natomiast korelacja między liczbą negatywnych sytuacji, z jakimi zetknęli się badani, a ich wiekiem (z więcej niż jedną negatywną sytuacją zetknęło się 50% najmłodszych internautów i zaledwie 8% najstarszych). Ma to zapewne związek z ilością czasu poświęcanego na surfowanie w internecie.
Aktywność internautów a zagrożenia
Omawiając wyniki badań, Michał Feliksiak z CBOS stwierdza, że najczęściej wymienianym przez Polaków zagrożeniem są wirusy komputerowe, które mogą współwystępować z innymi sytuacjami, np. kradzieżami, niemniej te pojawiają się sporadycznie. Dalej sytuują się nieprawdziwe informacje, które do pewnego stopnia zbieżne są z jednym z najczęściej wskazywanych doświadczeń, czyli z oszustwem.
Na uwagę zasługuje też problem „nadużywania” internetu, czyli zbyt długiego przebywania online, który plasuje się na trzecim miejscu – diagnozuje go u siebie blisko co czwarty internauta (23%).
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*