Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Wiele sytuacji stanowiących zagrożenie dla internautów zdarza się obecnie rzadziej niż rok temu, natomiast spędzanie zbyt dużej ilości czasu w sieci to jedno z tych zjawisk, które występują równie często - wynika z najnowszego badania CBOS.

W badaniu „Aktualne problemy i wydarzenia”, które Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło w dn. 28 maja – 2 czerwca 2009 roku, uwzględniono także negatywne aspekty korzystania z internetu. Okazało się, że ponad jednej trzeciej badanych internautów (35%) zdarzyło się pobrać szkodliwe oprogramowanie, w tym jednej piątej (21%) – kilka razy.

Na nieprawdziwe informacje natrafił prawie co trzeci internauta (30%), natomiast poznanie w sieci osoby, która podawała się za kogoś innego, niż była w rzeczywistości, odnotowało 7% respondentów. Warto dodać, że takie doświadczenia ma co piąty ankietowany, któremu zdarzyło się zawierać znajomości przez internet (21%).

Co dwudziestemu internaucie (5%) ktoś próbował włamać się do komputera lub konta mailowego. Taka sama liczebnie grupa (5%) padła w sieci ofiarą oszustwa. Internautów, którzy zostali oszukani, poproszono o sprecyzowanie, na czym to oszustwo polegało. Niemal wszystkie odpowiedzi dotyczyły kupowania przez internet, a konkretnie nierzetelnych informacji o nabywanych produktach, nieotrzymania zamówionego towaru, otrzymania innego przedmiotu niż był zamawiany lub też produktu wadliwego.

Jak było rok temu?

Zagrożenia w internecie
fot. CBOS - Zagrożenia w internecie
W ubiegłym roku podobne badanie zostało przeprowadzone we współpracy z portalem Gazeta.pl w ramach projektu Netochron.pl - na zamieszczonym obok rysunku przedstawiono porównanie tegorocznych i ubiegłorocznych deklaracji. Wynika z niego, że większość wymienionych sytuacji przytrafia się teraz internautom rzadziej lub co najwyżej równie często jak rok temu.

Warto odnotować, że w tym roku ponad dwie piąte internautów (43%) nie doświadczyło żadnej z przedstawionych przez CBOS sytuacji, pozostali zetknęli się przynajmniej z jedną z nich.

Jak podkreśla CBOS, poziom wykształcenia osób korzystających z sieci nie wpływa na doświadczanie przez nich zagrożeń. Istnieje natomiast korelacja między liczbą negatywnych sytuacji, z jakimi zetknęli się badani, a ich wiekiem (z więcej niż jedną negatywną sytuacją zetknęło się 50% najmłodszych internautów i zaledwie 8% najstarszych). Ma to zapewne związek z ilością czasu poświęcanego na surfowanie w internecie.

Aktywność internautów a zagrożenia

Pobieranie plików a możliwość infekcji
fot. CBOS - Pobieranie plików a możliwość infekcji
CBOS zbadał też, w jakim stopniu niektóre formy aktywności sprzyjają doświadczaniu negatywnych aspektów sieci. Okazało się, że internautom, którzy pobierają pliki, niemal dwukrotnie częściej niż badanym niekorzystającym z tej możliwości zdarzyło się nieświadomie ściągnąć wirusa komputerowego. Co ciekawe, korzystanie z usług bankowych przez internet, jak również robienie w sieci zakupów nie zwiększa znacząco prawdopodobieństwa zostania okradzionym czy też oszukanym.

Omawiając wyniki badań, Michał Feliksiak z CBOS stwierdza, że najczęściej wymienianym przez Polaków zagrożeniem są wirusy komputerowe, które mogą współwystępować z innymi sytuacjami, np. kradzieżami, niemniej te pojawiają się sporadycznie. Dalej sytuują się nieprawdziwe informacje, które do pewnego stopnia zbieżne są z jednym z najczęściej wskazywanych doświadczeń, czyli z oszustwem.

Na uwagę zasługuje też problem „nadużywania” internetu, czyli zbyt długiego przebywania online, który plasuje się na trzecim miejscu – diagnozuje go u siebie blisko co czwarty internauta (23%).


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: CBOS, DI