Budowa czy zakup domu jednorodzinnego od dewelopera?

28-11-2018, 18:38

Osoby marzące o własnym domu jednorodzinnym często decydują się na budowę metodą gospodarczą. Taka decyzja nierzadko związana jest z faktem posiadania działki budowlanej. Alternatywą dla wzniesienia budynku mieszkalnego metodą gospodarczą jest nabycie nieruchomości na rynku pierwotnym. Które z tych rozwiązań jest lepsze?

Budowa jest tańsza?

Budowa domu jednorodzinnego metodą gospodarczą przez wiele osób uważana jest za najtańsze rozwiązanie. Warto jednak wiedzieć, że do kosztów wzniesienia samego budynku należy doliczyć również cenę działki, na której ma on stanąć, a ta bywa różna zależnie od lokalizacji. Według przygotowanego przez portal Bankier.pl raportu, najtaniej jest w województwie lubuskim, gdzie za mkw. działki budowlanej zapłacić trzeba średnio 55zł, zaś najdrożej – w województwie mazowieckim. Tam cena działek budowlanych wynosi średnio 189zł za mkw. Oczywiście w miastach wojewódzkich trzeba zapłacić więcej. I tak w Gorzowie Wielkopolskim cena za mkw. działki budowlanej wynosi średnio 78zł, zaś w Warszawie – 813zł. Całkowity koszt budowy domu zależy ponadto m.in. od wielkości budynku oraz od wykorzystanych do jego wzniesienia materiałów.

 

Od dewelopera wygodniej

Osoby zastanawiające się nad możliwością budowy domu metodą gospodarczą muszą wziąć pod uwagę fakt, że takie przedsięwzięcie wymaga niemałego zaangażowania i czasu. Oprócz konieczności samodzielnego kupowania materiałów budowlanych trzeba też znaleźć godne zaufania ekipy i dodatkowo nadzorować postępy wznoszenia budynku. Przy pracy w normalnym wymiarze godzin może to sprawiać niemałe trudności. Wybierając dom od dewelopera nabywca nie musi się martwić wyszukiwaniem materiałów łączących przystępną cenę z dobrą jakością, ani zagłębiać się w kwestie technologii w budownictwie czy umiejętności ekip budowlanych. Rozwiązanie to jest więc znacznie wygodniejsze i będzie korzystne dla osób, które z różnych powodów nie chcą lub nie mogą zająć się nadzorowaniem budowy. Nowe osiedla powstają w atrakcyjnej okolicy, również w Warszawie i to w lokalizacjach cieszących się coraz większym zainteresowaniem wśród nabywców. Przykładem mogą być nowe domy na Wilanowie, który w rankingu najbardziej popularnych dzielnic Warszawy portalu Morizon zajął 6 miejsce osiągając tym samym wynik o dwa miejsca lepszy niż w poprzedniej edycji tego zestawienia.

 

Budowa pod kontrolą

Argumentem przemawiającym za samodzielną budową domu jest pełna kontrola każdego etapu jego wznoszenia. Warto jednak pamiętać, że aby było to możliwe, niezbędna jest specjalistyczna wiedza – błędy popełniane przez ekipę budowlaną łatwo więc przeoczyć laikowi w tej dziedzinie. Nabycie domu od dewelopera z kolei wcale nie oznacza kupowania kota w worku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa ma on obowiązek przedstawić klientowi tzw. prospekt informacyjny zawierający informacje dotyczące wykorzystanych technologii oraz zastosowanych do wznoszenia budynków materiałów. Oprócz tego warto też sprawdzić plany zagospodarowania przestrzennego, aby mieć pewność, że w najbliższej okolicy nie powstaną obiekty mogące mieć wpływ na komfort mieszkania w danym miejscu.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: