Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Brytyjskie telekomy przegrywają sprawę odcinania dostępu do internetu

06-03-2012, 19:51

Sąd nie zgodził się z zarzutami, że Digital Economy Act może stanowić zagrożenie dla prywatności internautów. Przemysł rozrywkowy nie kryje zadowolenia.

Digital Economy Act (DEA) jest brytyjską ustawą, która ma być odpowiedzią na współczesne wyzwania dla przemysłu rozrywkowego, jakie stawia mu internet. Dwóch dostawców internetu - BT oraz Talk Talk - argumentowało, że prawo to jest niezgodne z unijnym. Zgodnie z nim bowiem telekomy musiałyby wysyłać swoim klientom listy, w których informowano by ich o naruszeniach praw autorskich, a ostatecznie także odcinać ich od sieci.

Czytaj także: BT przeciwne odcinaniu internautom dostępu do sieci

Dostawcy z takim stanowiskiem się nie zgodzili. W sądzie pierwszej instancji przegrali, podobnie stało się także w drugiej, o czym informuje dzisiaj serwis BBC News. Sąd nie uznał, że DEA stanowić będzie zagrożenie dla prywatności brytyjskich obywateli czy że generować może nieproporcjonalne do zamierzonych celów koszty tak dla firm telekomunikacyjnych, jak i ich klientów.

Obie firmy wyraziły niezadowolenie z powodu takiego obrotu sprawy, podkreślając jednocześnie, że analizują dostępne obecnie opcje. Konieczne jest dokładne zrozumienie, jakie implikacje dla brytyjskich klientów będzie miało wprowadzenie postanowień DEA w życie. Cieszyć się z tego będą na pewno przedstawiciele przemysłu rozrywkowego, którzy twierdzą, że rocznie tracą na Wyspach Brytyjskich około 400 milionów funtów przychodów.

Kwota ta jest nie do udowodnienia, gdyż nie każde pobranie filmu czy muzyki z sieci oznacza automatycznie stratę dla twórców. Nie ma bowiem pewności, że doszłoby do zakupu, gdyby nie było możliwości pobrania pliku za darmo. Nie wiadomo także, czy wprowadzenie postanowień ustawy w życie przyniosłoby spodziewane efekty. W krajach, gdzie podobne regulacje już obowiązują, nie zaobserwowano zmniejszenia się skali piractwa.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: BBC News



Ostatnie artykuły:






fot. Freepik




fot. Freepik