Brytyjski sąd odłożył decyzję ws. ekstradycji założyciela WikiLeaks

PAP 14-07-2011, 18:26

Wysoki Trybunał (High Court) w Londynie odłożył na późniejszy termin orzeczenie w sprawie ekstradycji Australijczyka Juliana Assange'a, założyciela demaskatorskiego portalu WikiLeaks. Assange jest podejrzewany w Szwecji o przestępstwa seksualne.

Londyński trybunał, który rozpatrywał odwołanie Juliana Assange'a od orzeczenia angielskiego sądu pokoju z 24 lutego, zapowiedział wydanie pisemnego orzeczenia w późniejszym terminie, którego nie sprecyzowano.

Adwokat Assange'a, Ben Emmerson, postulował odrzucenie szwedzkiego wniosku o ekstradycję Australijczyka na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania, argumentując, że nakaz nie spełnia wymogów prawnych. Twierdził, że szwedzki wniosek nie zawiera "rzetelnego, ścisłego i wymaganego przez prawo" opisu czynu zarzucanego Assange'owi.

Szwedzka prokuratura dąży do przesłuchania Assange'a w związku z oskarżeniami dwóch Szwedek, u których mieszkał w sierpniu ubiegłego roku. Kobiety zarzucają mu napaść seksualną, molestowanie i gwałt - założyciel Wikileaks stanowczo temu zaprzecza. Formalnie nie jest on oskarżony przez szwedzką prokuraturę.

>> Czytaj także: "Guardian" dotarł do zeznań Szwedek oskarżających Assange'a o gwałt

Reprezentująca szwedzką prokuraturę Clare Montgomery powiedziała w środę w londyńskim trybunale, że wniosek o ekstradycję jest właściwy i powinien powodować skutki prawne. Argumentowała, że Assange zmusił obie kobiety do seksu "siłą lub podstępem".

Założyciel Wikileaks nie ma natomiast wątpliwości, że działania szwedzkich organów ścigania mają podłoże polityczne. Stworzony przez niego portal zdążył już bowiem ujawnić tajne materiały amerykańskie związane z wojną w Iraku i Afganistanie, jak również poufne depesze dyplomatyczne USA.

>> Czytaj także: Kolejnym celem WikiLeaks będzie bank. Echo "Cablegate" jeszcze brzmi


Źródło: PAP
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031