Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Układ nawigacyjny to jeden z najważniejszych elementów decydujących o tym, czy strona jest użyteczna. Przejrzyste, tekstowe, nienadmiernie rozbudowane menu sprawia, że internauci potrafią odnaleźć pożądane informacje szybko i sprawnie. Rozwój sieci - przede wszystkim w aspekcie wprowadzania nowych funkcji i publikowania coraz większej ilości informacji - powoduje jednak wzrost złożoności witryn. Coraz trudniej zachować prostotę układów nawigacyjnych. Mają one często bardzo dużo elementów - wielu użytkowników gubi się w nich.

Istnieje kilka sposobów na zwiększenie przejrzystości hierarchii nawet bardzo rozbudowanego serwisu. Jednym z prostszych są tak zwane breadcrumbs czyli "okruszki chleba". Jest to ścieżka dostępu widoczna na każdej podstronie w obrębie witryny - struktura podobna jest do tej, którą można zauważyć podczas przeglądania folderów w systemach operacyjnych. Każdy katalog zawiera podkatalogi, w nich z kolei przechowywane są kolejne foldery. Poprzez zagłębienie się w strukturę danych można otrzymać ścieżkę dostępu - na przykład: C:WindowsSystem32.

Na takiej samej zasadzie działają breadcrumbs. Użytkownik - przeglądając daną podsekcję - cały czas widzi, gdzie się aktualnie znajduje i jaka jest hierarchia witryny. Można to zauważyć w serwisie Perfect One. U góry po lewej zlokalizowano ścieżkę - na przykład: Strona główna > Artykuły > Użyteczność i funkcjonalność stron internetowych. Czytelnik może w każdej chwili przejść do danego zbioru tekstów, głównego działu "Artykuły" lub na stronę główną i rozpocząć poszukiwanie od nowa.

Dzięki "okruszkom" internauta wie, jak wrócić do znanego mu miejsca. Zna relację danej kategorii do innych, nadrzędnych w stosunku do niej. W tradycyjnym menu hierarchię pokazuje się tylko podczas wybierania działu. Dzięki breadcrumbs dostępna jest przez cały czas korzystania z witryny. Znacznie zmniejsza to poczucie zagubienia u internautów. Warto podkreślić przy tym, że "okruszki" nie zastępują całkowicie głównego menu. Są doskonałym uzupełnieniem - nie sprawdzają się występując samodzielnie.

Specjaliści od użyteczności odradzają stosowanie linków krzyżowych, to jest takich, które przenoszą internautę w miejsce w serwisie hierarchicznie niepowiązane z poprzednio przeglądaną podstroną. Czasem tego elementu nie da się jednak uniknąć - na przykład podczas promowania artykułu lub produktu z jakiegoś działu na stronie głównej. Użytkownik, klikając w link, trafi w miejsce, którego nie będzie znał. W takiej sytuacji "okruszki" umożliwią mu szybkie zorientowanie się w przestrzeni witryny.

Zaletą breadcrumbs są ich małe wymagania. To linki tekstowe, zajmujące mało miejsca na stronie. Łatwo je dodać i powielać podczas rozbudowywania serwisu. Nie spowalniają przeglądarki ani komputera użytkownika. Nie mogą być nośnikami złośliwego oprogramowania. Skutki stosowania "okruszków" są bardzo pozytywne. Biorąc pod uwagę niskie koszty wprowadzenia tego mechanizmu, jest on jednym z bardziej efektywnych elementów nawigacyjnych, jakie można zastosować podczas projektowania witryny.

Wadą breadcrumbs jest to, że nie zawsze są przez internautów zauważane. Nadmierne eksponowanie tej funkcji mogłoby jednak zdezorientować czytelników zamiast im pomóc.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Perfect One