Brakuje speców od cyberbezpieczeństwa

19-10-2018, 21:31

Specjaliści do spraw cyberbezpieczeństwa są obecnie poszukiwani w niemal każdej branży na świecie. Zatrudnianie ich staje się jednak coraz trudniejsze ze względu na powiększającą się od dłuższego czasu lukę kwalifikacyjną. Niebawem może zabraknąć kilkuset tysięcy speców tego typu w samej Europie.

Efektem coraz powszechniejszego wykorzystywania technologii przez organizacje są rosnące zagrożenia, dlatego pracownicy specjalizujący się w dziedzinie cyberbezpieczeństwa są uznawani za niezbędny element każdego większego zespołu.

Zainteresowanie tematem cyberbezpieczeństwa systematycznie rośnie – po pierwsze, ze względu na coraz bardziej skomplikowane formy ataków, po drugie, z uwagi na nowe regulacje (takie jak RODO) i powiązane z nimi wysokie grzywny, których firmy chcą uniknąć.

Luka kwalifikacyjna jednak wciąż się powiększa, a więc organizacje są gotowe zaoferować  specjalistom wysokie stawki. Z kolei kandydaci na takie stanowiska powinni spełniać rygorystyczne wymogi. Aby takich znaleźć, firmy powinny też aktywnie promować pracę w obszarze cyberbezpieczeństwa i oferować specjalistom możliwości podnoszenia kwalifikacji i rozwoju.

Aby przeciwdziałać rozszerzaniu się luki kwalifikacyjnej, przedsiębiorstwa i placówki akademickie powinny organizować i wspierać działania edukacyjne, które zachęcają uczniów do poszerzania swojej wiedzy w dziedzinie bezpieczeństwa już na etapie szkoły średniej. Na świecie powstają już instytucje edukacyjne bezpośrednio poświęcone cyberbezpieczeństwu, jak np. College of Cybersecurity w Wielkiej Brytanii.

Ważne również, aby firmy brały czynny udział w promowaniu programów edukacyjnych na uczelniach wyższych, uczestnicząc w targach pracy i rozmawiając ze studentami na temat ich przyszłej ścieżki kariery. 

Obok szkoleń studentów i budowania kolejnego pokolenia specjalistów, cyberbezpieczeństwo to także dobra ścieżka kariery dla kandydatów zmieniających pracę lub szukających jej po dłuższej przerwie, np. po okresie bezrobocia czy po urlopach rodzicielskich.

Źródło: Fortinet


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031