Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Biznes w Polsce - działalność wysokiego ryzyka

Forsal.pl 12-04-2010, 06:50

Zamiast poprawiać, pogarsza się stan bezpieczeństwa obrotu gospodarczego w Polsce. W raporcie Banku Światowego nasz kraj pod względem długości postępowania w sądzie wylądował na 72 miejscu. Trwa ono średnio 830 dni, podczas gdy w innych krajach najwyżej parę miesięcy.

Dzieje się tak z racji niestabilnego systemu prawnego i przewlekłości postępowań sądowych, które powodują, że prawomocne rozstrzygnięcie sporu związanego z działalnością gospodarczą zapada często po wielu latach, gdy firma już zbankrutowała.

- Jak pokazuje praktyka państw anglosaskich, można to robić o wiele sprawniej, nawet w kilka dni. Ale do tego musi być dobrze przygotowany sędzia, który sprawnie zapoznaje się z materiałami, potem wzywa strony, które przedstawiają dowody i odbywa się rozprawa. Zajmuje to 1-2 dni, a łącznie z egzekucją wyroku najwyżej kilka miesięcy. Nikt nie myśli o jego niewykonalności – mówi mec. Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Izby Radców Prawnych i zarazem prezes Centrum Mediacji Sądu Arbitrażowego przy KIG.

>>> Czytaj: e-Sąd - popularny i już wzmocniony

Praktyka państw zachodnich dowodzi, że dobrą alternatywą może być rozwój sądownictwa polubownego. Spraw takich w Sądzie Arbitrażowym przy KIG mamy kilkanaście rocznie. W innych krajach jest to popularna metoda rozstrzygania sporów między przedsiębiorcami. Potrzeba do tego jednak przeszkolonych sędziów, którzy znają podstawy funkcjonowania gospodarki i gry rynkowej. W polskich sądach często młodzi sędziowie mają problemy ze zrozumieniem bilansu spółki. Resort sprawiedliwości powinien zająć się szkoleniem sędziów oraz promocją mediacji i arbitrażu, jako alternatywnych sposobów rozstrzygania sporów. Np. w Niemczech przy ogłaszaniu upadłości firmy sędzia musi mieć co najmniej 8 lat praktyki. Zaś w Wielkiej Brytanii rola sędziego-mediatora jest ogromna. Aż 80 proc. spraw kończy się tam ugodą, bez straty czasu - dodaje mec. Bobrowicz.

Więcej w Forsal.pl w tekście pt. W Polsce prowadzenie biznesu to działalność wysokiego ryzyka

Zbigniew Żukowski

Forsal.pl


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Forsal.pl



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR







Tematy pokrewne:  

tag sądytag sądtag prawotag firmytag biznes