Biedronka jednak uruchomiła płatności mobilne - iKASA

22-10-2013, 13:37

Sieć sklepów Biedronka wczoraj udostępniła system płatności mobilnych iKASA, z którego mogą korzystać klienci trzech banków. Co ciekawe, przystąpienie do systemu innych banków i sklepów nie jest wykluczone.

Informacje o systemie płatności mobilnych w sklepach Biedronka pojawiły się już w styczniu tego roku. Wzbudziły duże emocje, bo chodzi o stworzenie konkurencji dla kart płatniczych, z których korzystanie jest w polskich warunkach stosunkowo drogie.

System Biedronki ruszył wczoraj. Nosi nazwę iKASA i został przygotowany we współpracy z firmą ICP Polska. Płatności za pomocą tej platformy mogą dokonywać klienci posiadający rachunek w Alior Banku lub Getin Banku, a także klienci Banku Pekao SA w oparciu o działający w tym banku system PeoPay

iKASA otwarta na inne banki i sklepy

Co ważne, system iKASA zaprojektowano tak, aby mogły do niego dołączyć kolejne banki oraz punkty handlowo-usługowe.

Warto przy tym zauważyć, że obecnie w Polsce sześć banków pracuje nad nowym standardem płatności mobilnych. Wśród twórców tego nowego standardu jest Alior Bank. Teraz są dwie możliwości - albo system iKASA będzie konkurował z nowym standardem i Alior Bank będzie oferował obydwie opcje, albo z czasem te systemy zostaną jakoś zintegrowane.

Jak to działa?

Płatności mobilne w sklepach Biedronka nie wiążą się dla klienta z żadnymi opłatami. Jedyny dodatkowy koszt dotyczy transmisji danych.

Korzystanie z systemu iKASA przebiega następująco:

  • Opłacając zakupy przy kasie w uruchomionej aplikacji, należy wybrać opcję "Zapłać" i pokazać kasjerowi wyświetlony jednorazowy kod.
  • Kasjer wprowadza kod w systemie kasowym, a klient akceptuje transakcję w swoim telefonie.
  • Cały proces płatniczy powinien trwać ok. 10 sekund.

Biedronka przygotowała również film, na którym zaprezentowano działanie systemu. Występująca w filmie Kasia i styl komentarzy lektora mają chyba sugerować, że każdy sobie z tym poradzi.

 

Użytkownik ma możliwość stałej kontroli płatności poprzez sprawdzenie historii transakcji mobilnych w aplikacji. Ponadto informacje o transakcjach znajdą się na wyciągu bankowym. Aplikacja iKASA zabezpieczona jest ustalonym przez użytkownika kodem PIN, który należy każdorazowo wpisywać podczas uruchamiania aplikacji. Jest on niezależny od kodu PIN przynależnego do karty płatniczej.

Sonda
Skorzystasz z płatności mobilnych Biedronki?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Aplikacja iKASA działa na telefonach z oprogramowaniem Android, iOS, BlackBerry, Symbian, Java oraz Bada. Możliwość mobilnego płacenia dostępna jest we wszystkich sklepach sieci Biedronka. Płatność odbywa się poprzez sieć komórkową, a więc klient nie musi specjalnie łączyć się z zewnętrzną, bezprzewodową siecią internetową.

Aplikację można pobrać bezpośrednio ze sklepów internetowych bądź za pomocą linków wysyłanych SMS-em po aktywacji usługi iKASA w usługach bankowości internetowej banków uczestniczących w projekcie.

Czytaj także: Polski standard płatności mobilnych w drodze. Zyskuje wsparcie KIR


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031