Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Biblioteka Brytyjska chce zarabiać na cudzych prawach autorskich?

11-06-2010, 09:10

Pobieranie opłat za dostęp do cyfrowych materiałów przez internet przewiduje projekt digitalizacji 40 milionów gazet. Przeciwko są wydawcy, a także syn Ruperta Murdocha.

Biblioteka Brytyjska, podobnie jak kilka innych podobnych instytucji europejskich, zamierza zrealizować projekt cyfryzacji tradycyjnych zasobów. W tym celu na formę cyfrową ma zostać przekształconych aż 40 milionów gazet wydanych od początku osiemnastego wieku. Aby móc zdigitalizować te wydane po roku 1900, konieczne będzie uzyskanie zgody posiadaczy praw autorskich - pisze editorsweblog.org.

>> Czytaj także: KE: prawo autorskie może przeszkadzać w cyfryzacji książek 

Projekt skrytykował James Murdoch, syn Ruperta Murdocha - właściciela News Corp. Stwierdził on, że Biblioteka nie robi tego tylko i wyłącznie dla potomności czy stworzenia łatwiejszego dostępu, ale także dla pieniędzy. Nie sposób tej argumentacji odmówić słuszności - potwierdza to konstrukcja projektu.

Zakłada ona, że wszelkie materiały w formie cyfrowej będą bezpłatnie udostępniane w Bibliotece Brytyjskiej oraz za opłatą poprzez serwis internetowy. Instytucja liczy na zainteresowanie amatorskich genealogów i historyków. Kontrowersje budzić jednak może fakt, że partnerem Biblioteki jest prywatna firma Brightsolid, która de facto będzie zarabiać na czyichś prawach autorskich.

>> Czytaj także: Archiwalne czasopisma w Google 

Inicjatywy jako "znaczącej i ekscytującej" broni David Fordham, przewodniczący British Newspaper Society.

To, że biblioteki finansowane są ze środków publicznych, nie oznacza, że wszelkie świadczone przez nią usługi powinny być darmowe. One także potrzebują pieniędzy na inwestycje, nierzadko bowiem otrzymywane dotacje nie wystarczają na pokrycie wszystkich potrzeb. Aby jednak nie wzbudzać kontrowersji swoimi działaniami, powinny być one szczegółowo przemyślane i komunikowane otoczeniu.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: editorsweblog.orgOstatnie artykuły: