Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Darmowe udostępnienie map internautom to dbanie o wizerunek Wirtualnej Polski - mówi Marcin Chmielecki, zastępca Dyrektora Programowego Wirtualnej Polski. Jego zdaniem API serwisu docelu.pl może być alternatywą dla... API Google'a. Co ważne, pomimo bezpłatnego oferowania usług WP nie wyklucza wprowadzenia płatnej pomocy technicznej w przypadku "bardziej skomplikowanych projektów".

Implementację interaktywnej mapy zawierającej np. punkty użyteczności publicznej (POI), kina, bankomaty itp. umożliwił powstały rok temu serwis Wirtualnej Polski docelu.pl, bezpłatnie oferując swoje API.

Redakcja DI skontaktowała się z Marcinem Chmieleckim, zastępcą Dyrektora Programowego Wirtualnej Polski, i przeprowadziła z nim krótką rozmowę dotyczącą udostępnienia API.

Obecnie korzystanie z API docelu.pl jest bezpłatne. Dziennik Internautów był ciekaw, czy WP planuje w przyszłości wprowadzić opłaty. Marcin Chmielecki podaje, że jego firma będzie analizować sytuację rynkową i ruchy innych podmiotów, jednak mimo to nie ma planów, aby przekształcić API w płatny komponent. Ponadto Wirtualna Polska nie przewiduje wprowadzenia strefy premium dotyczącej korzystania z API docelu.pl.

DI interesowało, w jaki sposób wobec tego WP chce zarabiać na nieodpłatnym udostępnianiu swojego oprogramowania. Marcin Chmielecki tłumaczy, że jest to działanie o charakterze wizerunkowym, a także alternatywa dla API Google'a, "choć oczywiście o wyborze zdecydują sami internauci" - mówi Chmielecki.

Zdaniem przedstawiciela WP, jego firma proponuje ciekawe rozwiązania i chce podzielić się nimi z rynkiem. "Uważamy, że warto je przeanalizować, także w kontekście API Google'a" - dodaje Chmielecki.

Prawdopodobne jest jednak, że Wirtualna Polska zaoferuje klientom płatną obsługę technologiczną API w przypadku "bardziej skomplikowanych projektów". "Obecnie w serwisie dostępny jest formularz kontaktowy obsługiwany przez redaktorów serwisu docelu.pl, za pomocą którego można zgłaszać ewentualne problemy z implementacją" - tłumaczy Marcin Chmielecki.

Aktualnie API znajduje się w fazie beta. Wirtualna Polska planuje zakończenie testów w przeciągu najbliższych dwóch miesięcy - poinformował DI Marcin Chmielecki. Poprzednio odbywały się zamknięte testy API trwające ok. miesiąca łącznie z jego integracją z serwisem docelu.pl.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: DI24.pl