Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Bezpieczniejsza e-bankowość z Linuksem na LiveCD

16-10-2009, 11:09

Chcesz być bezpieczny? Użyj Linuksa! Taka rada pojawia się już nie tylko na linuksowych forach, ale także w czołowych mediach oraz w ustach osób zajmujących się bezpieczeństwem. Większość cyberkradzieży zaczyna się od zainfekowanych maszyn z systemem Windows, a Linux uruchamiany z płyty LiveCD naprawdę pozwala na uwolnienie się od komputerowych szkodników.

robot sprzątający

reklama


W dzisiejszych czasach cyberprzestępcy najczęściej zdobywają dane dostępowe do kont bankowych na dwa sposoby – poprzez ataki phishingowe oraz dzięki szkodliwemu oprogramowaniu zainstalowanemu na komputerach użytkowników. Najczęściej komputery te działają pod kontrolą systemu Windows.

Przy okazji ostatniego ataku na klientów BZ WBK pisaliśmy o tym, jak uniknąć ataku phishingowego. A jak uniknąć szkodników? Oczywiście należy stosować oprogramowanie antywirusowe, ale nawet z nim nie mamy pewności co do czystości naszego komputera. Dlatego można poradzić korzystanie z alternatywnego systemu Linux uruchamianego z płyty LiveCD.

Ta porada wydaje się bardzo oczywista. Linux na LiveCD nie korzysta z danych na twardym dysku (może być uruchomiony nawet na maszynie nie posiadającej twardego dysku). Nawet najbardziej zainfekowany komputer stanie się "czysty" na czas uruchomienia alternatywnego systemu.

Warto jednak zauważyć, że w wielu artykułach na temat bezpieczeństwa tę poradę pomijano. Zwykle doradza się używanie antywirusów i innych, czasem dość skomplikowanych narzędzi. Linuksa najczęściej polecali zatwardziali fani tego systemu, ale teraz coś zaczęło się zmieniać.

Brian Krebs z Washington Post, dziennikarz piszący o bezpieczeństwie i reprezentujący dość znane medium, doradził korzystanie z Linuksa na LiveCD w tekście pt. Avoid Windows Malware: Bank on a Live CD. Krebs stwierdził, że rozmawiał z przedstawicielami wielu firm, które straciły od 10 do 500 tys. USD z powodu jednej infekcji komputera. Niektóre historie są bardzo ciekawe. Zdaniem Krebsa zrezygnowanie z Windows przy korzystaniu z e-bankowości wydaje się dość oczywistym i dobrym krokiem (źródło: Brian Krebs, Avoid Windows Malware: Bank on a Live CD).

Inny godny odnotowania fakt – Linuksa na LiveCD oficjalnie polecił internautom przedstawiciel australijskiej policji, inspektor Bruce van der Graaf. Jak podaje IT News, w czasie konferencji w Sydney poświęconej cyberprzestępczości przedstawiciel policji stwierdził, że jedną z podstawowych zasad bezpieczeństwa powinno być unikanie Windows. Policjant polecił lekkiego Linuksa lub... iPhone'a, który jego zdaniem również jest bezpieczniejszy od Windowsa (źródło: Munir Kotadia, NSW Police: Don't use Windows for internet banking).

Warto zauważyć, że korzystanie z Linuksa przy dokonywaniu transakcji online ma wiele zalet:

  1. Koszty – rozwiązanie jest bezpłatne. W internecie znajdziemy kilka darmowych i godnych uwagi dystrybucji Linuksa na LiveCD. Nie tylko można je pobrać za darmo, ale nawet można wybrać tę najbardziej nam odpowiadającą.
  2. Łatwość obsługi – korzystanie z takiego systemu jest naprawdę łatwe. Trzeba włożyć płytę i poczekać, aż system się uruchomi. W większości przypadków można od razu korzystać z przeglądarki, komunikatora i innych aplikacji do internetu.
  3. Funkcjonalność Linuksa na Live CD – posiadanie kopii Linuksa na LiveCD może się przydać w wielu przypadkach, np. w razie awarii systemu zainstalowanego na komputerze. 
  4. Walory edukacyjne – nawet jeśli początkowo chcemy użyć Linuksa tylko do e-bankowości, nic nie stoi na przeszkodzie, aby poznać inne możliwości tego systemu. Umiejętność korzystania z Linuksa może się przydać w wielu sytuacjach.

Oczywiście takie rozwiązanie musi posiadać swoje wady. Uruchamianie Linuksa "z płyty" trwa zwykle dłużej niż uruchamianie systemu z twardego dysku. Niektóre osoby wskazują na to, że wzrasta przy nim zużycie napędu CD/DVD. Niektóre osoby może też irytować dźwięk działającego napędu. Te wady nie wydają się jednak poważne przy głównej korzyści, jaką jest bezpieczeństwo naszych pieniędzy.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E