Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Bezpieczne pożyczanie przez internet – jak do tego podejść?

18-06-2015, 11:05

Dziś, w czasach, w których sygnał internetowy dociera niemal wszędzie, wiele rzeczy załatwia się właśnie w przestrzeni wirtualnej. Można w ten sposób zarabiać pieniądze i je wydawać kupując przeróżne artykuły – od jedzenia, przez ubrania aż po nieruchomości. W sieci ma się właściwie nieograniczone możliwości w zakresie obracania pieniędzmi. Niektórzy z nas są jednak wciąż przyzwyczajeni do korzystania z usług w tradycyjny sposób polegający na odwiedzeniu odpowiedniego lokalu, rozmowie twarzą w twarz i wreszcie przekazywaniu pieniędzy z ręki do ręki po własnoręcznym wypełnieniu wymaganych formularzy. Jeszcze jakiś czas temu nikt nie pomyślałby, że możliwe jest na przykład wzięcie pożyczki online, tym niemniej, dziś takie sytuacje są na porządku dziennym, a ich popularność nieustannie wzrasta. Czy jednak taka forma pozyskiwania gotówki jest bezpieczna? Jakich zasad warto przestrzegać, aby taką się okazała?

konto firmowe

reklama


komputer gazeta

Kluczowe zasady bezpiecznego pożyczania online

 Zacznijmy od tego, że pewne mało znane firmy oferujące wypłacanie pożyczek funkcjonuje tylko fikcyjnie. Nierzadko zdarza się, że po zainkasowaniu wstępnych opłat ich przedstawiciele znikają, zapadają się pod ziemię razem z pieniędzmi, które wyłudzili. Przed podpisaniem czegokolwiek warto więc dokładnie sprawdzić wiarygodność firmy oferującej swoje usługi. Jak tego dokonać? Należałoby przede wszystkim odnaleźć ją w powszechnie dostępnym Krajowym Rejestrze Sądowym, a także w Ewidencji Działalności Gospodarczej. Kolejnym zasobnym źródłem informacji jest strona internetowa takich podmiotów jak Komisja Nadzoru Finansowego czy też Rejestr Firm Pożyczkowych – można znaleźć tam listę ostrzeżeń. Dosyć obszerne informacje pożyczkowe znajdują się również na stronie http://chwilowkidlasprytnych.com/centrum-informacji-pozyczkowej/.

 Kolejnym wskaźnikiem, który może wystawać firmie dobre lub złe świadectwo, jest przejrzystość zasad udzielania pożyczek. Jednym z elementów budujących wizerunek, z którym potencjalny klient spotyka się na samym początku, jest transparentna strona internetowa, która powinna być wyposażona w narzędzia umożliwiające obliczenie kosztów związanych z uzyskaniem gotówki. Dodatkowo konieczne jest, aby znalazł się na niej jasno sformułowany regulamin udzielania pożyczek, a także wzór przykładowej umowy. Wykaz opłat, które będzie musiał uiścić ubiegający się o pożyczkę powinien również znaleźć się w widocznym miejscu. Martwić powinna sytuacja, w której firma pożyczająca żąda wysokiej opłaty na początek.

 Gdy dojdzie do wpisywania danych do formularza, trzeba zatroszczyć się o to, by podczas tej procedury korzystać ze znanego sobie połączenia sieciowego oraz komputera czy też innego urządzenia. Podejmowanie tego rodzaju aktywności na sprzęcie udostępnionym szerokiemu gronu użytkowników czy w ogóle w miejscu publicznym może nie skończyć się dobrze. Bezpieczeństwo przekazu danych (w jakimś stopniu) gwarantuje również korzystanie z protokołu Secure Socket Layer. O jego uruchomieniu świadczy pojawienie się w pasku przeglądarki „https” zamiast zwykle występującego „http”. Ponadto powinien widnieć przy nim znaczek przedstawiający kłódkę – kliknięcie na niego powoduje pojawienie się informacji dotyczące certyfikatu bezpieczeństwa używanego na danej stronie.

 Jeśli chodzi o udostępnianie własnych danych, zawsze warto zachować daleko idącą ostrożność. Nie trzeba, a nawet nie powinno się podawać więcej informacji niż wymaga absolutne minimum. Wypełnianie pól, obok których widnieje gwiazdka jest opcjonalne – nie warto więc ich wypełniać. Co chyba najważniejsze, po zakończeniu korzystania ze strony firmy udzielającej pożyczki, należy koniecznie się wylogować, by żadna niepowołana osoba nie uzyskała dostępu do cennych danych. WAŻNE! Nikt i nigdy nie ma prawa prosić o Twój login czy hasło do bankowości internetowej itp. Wszelkie próby uzyskania podobnych informacji należy uporczywie ignorować, ponieważ są próbą wyłudzenia danych bądź pieniędzy.

 Podsumowując, istnieje kilka kwestii, o których należy koniecznie pamiętać decydując się na wzięcie pożyczki przez internet. Po pierwsze, trzeba dokładnie sprawdzić czy firma, która oferuje tego typu usługi, jest sprawdzona i godna zaufania. Można dokonać tego przeglądając odpowiednie rejestry, zapoznając się z jej ofertą lub czytając wypowiedzi użytkowników forów internetowych (ostatnia metoda jest opcjonalna, sprawdzanie konkretnej firmy nie może bowiem ograniczać się do analizy wypowiedzi użytkowników forów). Po drugie, konieczne jest wnikliwe przestudiowanie zasad udzielania pożyczek, przestrzeganych przez daną firmę. Jeśli są one jasno sformułowane i przewidują najistotniejsze kwestie (np. oprocentowanie, termin spłaty, wysokość rat itd.), można być spokojnym. Warto również sprawdzić czy firma udostępnia wzory podpisywanych umów. Po trzecie, warto zatroszczyć się o bezpieczeństwo w zakresie urządzeń elektronicznych, z których korzysta się podczas wypełniania formularza. Po czwarte, połączenie internetowe powinno być szyfrowane, co jest potwierdzane przez fakt posiadania odpowiedniego certyfikatu. Po piąte, dane używane do logowania powinny być informacją niedostępną dla osób postronnych – tak login, jak i hasło. Najkorzystniej jest nie przechowywać ich w formie pisemnej, ale po prostu zapamiętać.

 Przestrzeganie powyższych zasad z pewnością sprawi, że bezpieczeństwo udzielania pożyczek za pośrednictwem formularzy internetowych wzrośnie. Niezależnie od tego, jak bardzo potrzebuje się pieniędzy, warto pamiętać, że z dokonywaniem wyboru firmy, która oferuje ich pożyczenie, nie należy się przesadnie spieszyć. Nie zaszkodzi dokładnie przyjrzeć się jej działalności, dokonać analizy zasad, według których funkcjonuje i udziela pożyczek, zweryfikować opinie krążące na jej temat, rozważyć wszystkie za i przeciw. Po przejściu tych wszystkich kroków można przystąpić do załatwiania konkretnych formalności. Maksyma „pośpiech złym doradcą” całkiem nieźle sprawdza się w praktyce. Z pewnością nie zaszkodzi zastosowanie jej w tym przypadku.

 

 

Źródło: Publikacja opłacona

Komunikaty Firm

Jeśli chcesz, aby informacja prasowa lub komunikat Twojej firmy pojawił się w DI pisz pod adres: kf@di24.pl. W odpowiedzi prześlemy informacje o usłudze.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:

fot. DALL-E




fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E