Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Bezpieczne korzystanie z sieci bezprzewodowych (Wi-Fi)

redakcja 11-04-2011, 21:48

Bezprzewodowy dostęp do Internetu to przede wszystkim wygoda – komputer nie jest uwiązany kablami do modemu – oraz mobilność – można z niego korzystać nawet będąc w ruchu, jadąc pociągiem, czy samochodem. Oczywiście hotspoty umożliwiają nam również korzystanie z wszelkich możliwych dobrodziejstw Internetu. Korzystanie z Wi-Fi wiąże się jednak również z wieloma zagrożeniami internetowymi - przede wszystkim możliwością utraty poufnych danych.

robot sprzątający

reklama


Przestępcy bardzo dobrze potrafią wykorzystać właściwości hotspotów, które bazują na transmisji radiowej. Jednym z najczęściej wykorzystywanych typów ataków jest podszywanie się pod punkt dostępowy (ang. Access Point - AP) umożliwiający bezprzewodowy dostęp do Internetu, tzw. atak man in the middle.

W dużym uproszczeniu polega to na tym, że komputery przestępców działają na zasadzie pośrednika, czyli udając punkt dostępowy najpierw przechwytują całą komunikację użytkownika - czyli wszystkie dane przez niego przesyłane - z właściwym hotspotem, a następnie przekazują tę komunikację dalej, już do właściwego punktu dostępowego. Po drodze oczywiście dane te zostają przez nich skopiowane.

Zagrożeni są jednak przede wszystkim ci użytkownicy hotspotów, którzy nie przestrzegają podstawowych zasad bezpieczeństwa. Poniżej prezentujemy kilka rad, dzięki którym będzie można bezpiecznie korzystać z hotspotów – wszystkie poniższe czynności wykonujemy przed podłączeniem do sieci bezprzewodowej:

●      Do połączenia z internetem, zarówno bezprzewodowego jak i przewodowego, nigdy nie wykorzystuj konta administratora w systemie operacyjnym. Zawsze łącz się się z Internetem po wcześniejszym zalogowaniu na konto z ograniczonymi uprawnieniami, tzw. standardowe. Dzięki temu znacznie utrudnisz przestępcom możliwość ataku na komputer, m.in. instalacji złośliwego lub szpiegowskiego oprogramowania.

●      Pamiętaj by Twój system miał zainstalowane najnowsze poprawki bezpieczeństwa.

●      Zawsze miej włączoną i zaktualizowaną zaporę sieciową (firewall).

●      Zawsze miej uruchomiony i zaktualizowany program antywirusowy.

●      Upewnij się, czy w systemie WYŁĄCZONA jest możliwość połączeń w trybie ad-hoc. W tym celu wybierz (instrukcja dla najpopularniejszego wśród polskich użytkowników systemu Windows XP):

Start > Panel sterowania > Połączenia sieciowe

W kolejnym okienku kliknij prawym klawiszem myszy na ikonce opisanej jako "Połączenie sieci bezprzewodowej" i z menu kontekstowego wybierz "Właściwości".

W okienku, które się pojawi, wybierz zakładkę "Sieci bezprzewodowe". Upewnij się czy zaznaczona jest opcja "Użyj systemu Windows do konfiguracji ustawień sieci bezprzewodowej i kliknij przycisk "Zaawansowane". W kolejnym okienku sprawdź czy zaznaczona jest opcja "Tylko sieci z punktem dostępu (sieci infrastruktury)". Jeśli nie, to ją zaznacz i zatwierdź całą operację klikając przycisk "Zamknij" a następnie "OK".

●      WYŁĄCZ udostępnianie plików i drukarek przez system. W tym celu wybierz (instrukcja dla Windows XP):

Start > Panel Sterowania > Centrum Zabezpieczeń

Następnie kliknij "Zapora systemu Windows" i w otwartym okienku wybierz zakładkę "Wyjątki". Pokaże się lista programów i usług, a wśród nich "Udostępnianie plików i drukarek". Odznacz ją, jeśli jest zaznaczona, tak by kwadracik przy niej pozostał pusty, i kliknij OK.

●      Ukryj swoje foldery i pliki. W tym celu kliknij: 

Start > Mój komputer

Teraz wejdź na dysk, na którym masz zainstalowany system Windows (zazwyczaj jest to dysk C:), następnie wejdź do folderu "Documents and Settings" i wybierz nazwę swojego profilu, kliknij prawym klawiszem myszki i z menu kontekstowego wybierz "Właściwości". Teraz przejdź na zakładkę "Udostępnianie" i zaznacz opcję "Uczyń ten folder folderem prywatnym". 

●      Zaszyfruj poufne dane

Można w tym celu skorzystać z wielu dostępnych w Internecie programów do szyfrowania plików i folderów lub z wbudowanej aplikacji w Windows (jeśli korzystasz z systemu Windows w wersji XP Pro lub Vista Business, Vista Enterprise, Vista Ultimate). W przypadku tej ostatniej opcji wybierz folder lub plik, który chcesz zaszyfrować i kliknij prawym klawiszem myszy. Z menu kontekstowego wybierz "Właściwości" i w otwartym okienku kliknij przycisk "Zaawansowane". W kolejnym okienku zaznacz opcję "Szyfruj zawartość, aby zabezpieczyć dane".

●      Jeśli chcesz skorzystać ze strony banku internetowego bądź zapłacić kartą kredytową przez Internet UPEWNIJ SIĘ, że:

  1. adres strony do logowania lub wprowadzania poufnych danych rozpoczyna się od znaków https:// oraz
  2. Twoja przeglądarka wyświetla ikonkę zamkniętej kłódki (najczęściej w prawym dolnym rogu programu, choć w przypadku przeglądarki Opera kłódka widoczna jest w pasku adresu).

●      Wyloguj się!

Pamiętaj by opuszczając stronę banku lub inną stronę wymagającą logowania wylogować się z niej, klikając widoczny na stronie przycisk "wyloguj".

●      Jeśli logujemy się przez Internet do konta bankowego lub innej usługi wymagającej podania hasła, to warto w przypadku korzystania z sieci bezprzewodowych, za pierwszym razem celowo wprowadzić błędny login i hasło. Zwiększa się wtedy prawdopodobieństwo, że przestępca, któremu uda się mimo wszystko przechwycić nasze dane dostępowe wprowadzi je z błędami, a jeśli postąpi tak trzy razy, konto zostanie zablokowane, a zatem będzie w pełni bezpieczne.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Chiny: Ophone podbije rynek?



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E


Tematy pokrewne:  

tag zabezpieczeniatag Wi-Fitag sieci bezprzewodowetag BFISS