Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Bezpieczne korzystanie z poczty elektronicznej

redakcja 09-04-2011, 22:19

Jedną z podstawowych usług dostępnych w internecie jest poczta elektroniczna. Niestety, to właśnie także poprzez wiadomości poczty elektronicznej najczęściej otrzymujemy spam. Jest to również droga, przez którą przedostaje się najwięcej wirusów komputerowych. Warto zatem poświęcić trochę uwagi, by wiedzieć jak chronić się przed tego typu zagrożeniami.

robot sprzątający

reklama


Przyjrzyjmy się, co oferują najpopularniejsze w Polsce darmowe systemy pocztowe pod względem bezpieczeństwa.

 

Onet.pl – http://poczta.onet.pl

Wchodząc w Ustawienia, możemy włączyć Opcje antyspamu:

Po zaznaczeniu odpowiednich opcji warto kliknąć w Ustaw twoją listę reguł nadawców chronionych i blokowanych, uzyskamy wówczas możliwość stworzenia "czarnej listy" nadawców, e-maile od nich będą traktowane jako poczta niechciana i zostaną przeniesione do folderu spam:

Ponadto Onet.pl oferuje usługę Antyoszusta, która ma uniemożliwiać podszycie się pod dane konto innych użytkowników poczty. Opcja jest włączona na stałe, do jej poprawnego działania wystarczy odpowiednio skonfigurować program pocztowy. Szczegółowy opis z ilustracjami znajduje się na stronie http://poczta.onet.pl/autoryzacja

 

Wirtualna Polska – http://poczta.wp.pl

Po kliknięciu w Opcje powinniśmy się zainteresować Obsługą przychodzących listów. Możemy tam ustawić parametry sterujące systemem antyspamowym WP – używając suwaka możemy dostosować czułość mechanizmu filtrującego:

System rozpoznaje niechcianą pocztę bez udziału użytkownika, który podejmuje tylko decyzję, co robić z wiadomościami uznanymi za spam. Może też stworzyć „czarną listę” blokowanych adresów i domen. Te, dla których postanowi wyłączyć filtr antyspamowy, może umieścić na „białej liście”. Do stworzenia listy zaufanych nadawców służy opcja Antyhack.

Poczta Wirtualnej Polski chroniona jest skanerem antywirusowym WPSecure, który nie dopuszcza do przeniknięcia wirusów do skrzynki pocztowej i zabezpiecza przed wysyłaniem wirusów.

 

INTERIA.PL – http://poczta.interia.pl

Tych, którym zależy na bezpiecznym korzystaniu z poczty elektronicznej, powinna zainteresować w Ustawieniach opcja Antyspam. Umożliwia ona aktywację globalnego filtru antyspamowego. Również ten system pocztowy pozwala na stworzenie list blokowanych adresów i zaufanych nadawców:

Na uwagę zasługuje też dział Bezpieczeństwo. Zaznaczenie opcji Monitoring adresu IP skutkuje zapamiętaniem adresu IP, z którego nastąpiło logowanie. Późniejsze połączenia będą kontrolowane pod kątem zapamiętanych przez system danych. Utrudnia to przejęcie sesji użytkownika przez niepowołane osoby, może jednak powodować problemy w korzystaniu z serwisu, jeśli właściciel konta używa serwera proxy.

Przychodzące i wysyłane e-maile sprawdzane są przez skaner antywirusowy.

 

o2.pl – http://poczta.o2.pl

Aby uaktywnić filtr antyspamowy na tym koncie, trzeba w Opcjach wybrać zakładkę Filtrowanie i spam. Prócz standardowej możliwości utworzenia list blokowanych i chronionych nadawców, możemy wygenerować sobie kilka aliasów antyspamowych. Działają one jak dodatkowe adresy pocztowe. Obsługa portalu zaleca korzystać z nich podczas rejestracji w różnych serwisach internetowych – wszędzie tam, gdzie prywatność może być zagrożona:

 

Gmail – http://mail.google.com

Jest usługą pocztową oferowaną przez firmę Google, zaimplementowaną już w niektórych portalach, takich jak Gazeta.pl czy Fotka.pl. Użytkownik nie musi uaktywniać mechanizmu antyspamowego – jest on włączony domyślnie. Jego działanie można poprawić, używając przycisku Zgłoś spam oraz tworząc dodatkowe filtry:

Na uwagę zasługuje także możliwość sprawdzenia adresów IP oraz dat ostatnich logowań, która została niedawno zaimplementowana. Służy do tego link Szczegóły, który został umieszczony tuż pod informacją o ilości wolnego miejsca na koncie. Gdyby się okazało, że konto Gmail było otwarte na jakimś innym komputerze, użytkownik otrzyma informację dotyczącą adresu IP, z którego nastąpiło połączenie. W oknie znajduje się przycisk Wyloguj się ze wszystkich innych sesji, dzięki któremu można na odległość wylogować się z innego komputera.

Ponadto Gmail automatycznie skanuje wszystkie załączniki pod kątem obecności wirusów i nie zezwala użytkownikom na odbieranie plików wykonywalnych, które mogą zawierać szkodliwy kod (wiadomości tego typu zostają automatycznie odesłane do nadawcy).


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Chiny: Ophone podbije rynek?

Źródło: DI24.pl



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E


Tematy pokrewne:  

tag zabezpieczeniatag spamtag poradytag e-mailtag BFISS