Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Rok do roku w okresie Walentynek eksperci odnotowują zwiększoną ilość spamu i innych działań kryminalnych w sieci. Oto 10 zasad, o których powinni pamiętać zarówno zakochani, jak i ci czekający na trafienie strzałą amora.

robot sprzątający

reklama


Głównym zamiarem przestępców jest zwabienie użytkowników w sidła złośliwego oprogramowania. Używają w tym celu wcześniej spreparowanych stron zawierających szkodliwy kod lub wiadomości mailowych ze złośliwymi załącznikami. Bodźcem wszystkich tych działań jest zysk, a ten najłatwiej osiągnąć dzięki wykradzeniu danych kart kredytowych lub haseł dostępowych do przeróżnych serwisów online. W takim dniu jak Walentynki odpowiednia ochrona komputera i używanych urządzeń przenośnych wydaje się sprawą kluczową.

Tatiana Popova / Shutterstock

Tatiana Popova / Shutterstock

Eksperci z G DATA przygotowali dziesięć sprawdzonych zasad, które należy wykorzystywać podczas zakupów online oraz pozostałej aktywności w sieci:

  • Każdy komputer powinien posiadać możliwie aktualne oprogramowanie, odpowiedni pakiet zabezpieczający ze skanerem antywirusowym, zaporą sieciową i ochroną proaktywną. Filtr antyspamowy także jest dobrym pomysłem, by ustrzec się od niechcianych lub fałszywych ofert w skrzynce odbiorczej.
  • Zabezpieczając komputery, nie powinniśmy zapominać o urządzeniach mobilnych. Smartfony i tablety także powinny działać pod najnowszymi, dostępnymi wersjami Androida oraz powinny być wyposażone w odpowiednie aplikacje antywirusowe.
  • System operacyjny, przeglądarka, odtwarzacz multimediów, edytor tekstowy czy przeglądarka plików PDF powinny być zainstalowane w możliwie aktualnych dostępnych w danym momencie wersjach. Pozwoli to na zamknięcie potencjalnych luk bezpieczeństwa.
  • Podejrzane wiadomości e-mail od nieznanych nadawców lepiej kasować bez ich otwierania. Powinieneś unikać otwierania załączników takich jak faktury, kartki z pozdrowieniami, pliki wideo oraz nigdy nie klikać w linki zawarte w takich wiadomościach.
  • Pamiętaj, że nawet takie błahostki jak język czy błędy gramatyczne i składniowe mogą wskazywać na próbę oszustwa. Jest to często popełniany błąd przy tzw. „nigeryjskich przekrętach”, wynikający z korzystania przez ich twórców z automatycznych translatorów.
  • Nigdy nie odpowiadaj na podejrzane wiadomości e-mail! Nawet nie próbuj wypisywać się z listy za pomocą przycisku „Unsubscribe”. Jest to forma odpowiedzi i aktywności, która zwiększa potencjalną wartość twojego adresu e-mail dla cyberprzestępców.
  • Nigdy nie publikuj swojego adresu elektronicznego na ogólnie dostępnych forach czy portalach internetowych, do których dostęp mogą posiadać także przestępcy i internetowi oszuści.
  • Planując zakupy, sprawdź dokładnie sklep, w którym chcesz ich dokonać. Dowiedz się wszystkiego na temat ogólnych warunków handlowych, kosztów wysyłki oraz innych dodatkowych opłat, by nic nie zaskoczyło Cię już po dokonaniu transakcji. Dobrą praktyką jest korzystanie z forów czy specjalnych stron oferujących opinie prawdziwych użytkowników o sklepach internetowych.
  • Podczas realizowania płatności online powinieneś zwrócić uwagę na elementy wskazujące na bezpieczeństwo całego procesu. Słynna kłódeczka i „https” poprzedzające adres w pasku przeglądarki to niezbędne minimum. Jeżeli zostałeś przekierowany do strony banku, Twoja czujność powinna ulec zwiększeniu. Sprawdź dokładnie pasek adresowy i zwracaj uwagę na ewentualne niestandardowe prośby ze strony banku, jak weryfikacja bezpieczeństwa za pomocą kodów jednorazowych itp.
  • Cyberprzestępcy wykorzystują Twoje zaufanie do realizacji swoich celów. W sieciach społecznościowych powinieneś pomyśleć dwa razy, zanim klikniesz w link udostępniany przez znajomego. Serwis longurl.org pozwala na weryfikację krótkich adresów URL wykorzystywanych na stronach takich jak Facebook czy Twitter.

Czytaj także: Internetowi oszuści obchodzą walentynki jak każde inne święto


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *