Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Bezpieczeństwo polskiej cyberprzestrzeni będzie sprawdzone przez NIK

16-06-2014, 14:00

Czy polska cyberprzestrzeń jest bezpieczna? Nie jest to wcale pewne, dlatego Najwyższa Izba Kontroli rozpoczęła działania, które mają to ustalić.

robot sprzątający

reklama


Dziś Najwyższa Izba Kontroli poinformowała, że chce sprawdzić, czy istnieje spójny system działania organów administracji państwowej dotyczący monitorowania i przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni.

- Warto odpowiedzieć sobie dziś na pytanie: Czy budujemy w Polsce sensowny system i czy mamy na niego zabezpieczone środki? - mówi Marek Bieńkowski, dyrektor Departamentu Porządku i Bezpieczeństwa Wewnętrznego NIK.

Kontrolerzy wejdą m.in. do ministerstw: Administracji i Cyfryzacji, Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych. Pojawią się także w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Urzędzie Komunikacji Elektronicznej, Rządowym Centrum Bezpieczeństwa i Komendzie Głównej Policji. NIK zbada aktywność tych instytucji od 2008 r., ale najmocniej przyjrzy się ostatnim dwóm latom.

Z ochroną cyberprzestrzeni RP jest źle?

NIK zorganizował też debatę na temat bezpieczeństwa polskiej cyberprzestrzeni. Zabierający na niej głos eksperci wyrazili opinię, że bezpieczeństwo Polski w cyberprzestrzeni jest obecnie na "dramatycznie niskim poziomie".

Sonda
Czy sądzisz, że polska cyberprzestrzeń jest odpowiednio zabezpieczona?
  • tak
  • nie
  • a kto to może wiedzieć?
wyniki  komentarze

Eksperci byli zgodni, że zapewnienie tego bezpieczeństwa wymaga współpracy państwa z prywatnymi firmami, które właściwie kontrolują cyberprzestrzeń. Nie oznacza to, że same instytucje publiczne nie mogą nic zrobić. Należy wdrażać Politykę Ochrony Cyberprzestrzeni Rzeczypospolitej Polskiej. Do NIK docierają sygnały, że tego dokumentu administracja państwowa nie jest w stanie wdrożyć od roku.

Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski zauważył, że zbliża się dyrektywa UE dotycząca bezpieczeństwa w sieci. Może ona zmusić naszych polityków do pracy nad nowymi przepisami. To oznacza, że mamy dobry moment na badanie problemu, jakim jest bezpieczeństwo cyberprzestrzeni RP.

Czytaj także: Dziura na dziurze dziurą pogania, czyli o stanie polskiej cyberprzestrzeni w 2012 roku


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:








fot. Freepik



fot. Freepik



fot. Freepik