Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Będzie bezpłatny dostęp do Państwowego Rejestru Granic

11-01-2012, 09:27

Powszechny i bezpłatny dostęp do Państwowego Rejestru Granic przewiduje rozporządzenie przyjęte przez Radę Ministrów na wniosek Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Sam rejestr ma gromadzić więcej danych niż dotychczas, wedle ściśle opisanego w rozporządzeniu standardu.

konto firmowe

reklama


W rejestrze - zgodnie z ustawą Prawo geodezyjne i kartograficzne - mają się znaleźć dane o granicach:

  • województw, powiatów i gmin - wraz z danymi adresowymi pochodzącymi z ewidencji miejscowości ulic i adresów (jednocześnie rozporządzeniem MAC został ujednolicony standard zbierania i aktualizowania tych danych),
  • zasięgu sądów powszechnych (apelacyjnych, okręgowych i rejonowych) oraz wojewódzkich sądów administracyjnych,
  • zasięgu prokuratur: apelacyjnych, okręgowych oraz rejonowych,
  • obszarów działania Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej,
  • właściwości miejscowej archiwów państwowych, urzędów skarbowych, izb skarbowych, nadleśnictw, regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych, regionalnych zarządów gospodarki wodnej, urzędów morskich,
  • pasa nadbrzeżnego, w tym ochronnego i technicznego, granic portów i przystani morskich, granic red, morskiej linii brzegowej, linii podstawowej morza terytorialnego Rzeczypospolitej Polskiej, granicy morza terytorialnego RP, granicy wyłącznej strefy ekonomicznej, granic morskich wód wewnętrznych,
  • rejonów statystycznych i obwodów spisowych - GUS.

Z informacji MAC wynika, że Państwowy Rejestr Granic i Powierzchni Jednostek Podziału Terytorialnego kraju rozbudowywany będzie we współpracy z instytucjami i resortami, które są odpowiedzialne za prowadzenie poszczególnych granic. Dane mają być systematycznie aktualizowane o wszelkie zmiany granic i adresów.

W rozporządzeniu zawarto także m.in. przepisy regulujące tryb i standardy techniczne tworzenia, aktualizacji i okresowej weryfikacji rejestru, w tym sposób przekazywania Głównemu Geodecie Kraju informacji i zbiorów niezbędnych do tworzenia i aktualizacji PRG. Przyjęto też rozwiązania służące zapewnieniu spójności i aktualności przekazywanych danych zawartych w różnych rejestrach publicznych.

Prace nad rozbudowaniem rejestru są już prowadzone w ramach Projektu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka i finansowane z tych środków.

Wygląda to tak, jakby MAC na poważnie brało się za udostępnianie informacji publicznych, które mogą być przydatne przy tworzeniu różnego rodzaju e-usług. Warto jednak pamiętać, że nowe prawo w tym zakresie wciąż posiada pewne wady.

Czytaj: Można wykorzystywać dane z sektora publicznego, ale...


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:

fot. DALL-E




fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E