BBC, Watykan, CIA i reszta internetowych manipulatorów
Kolejne dni działania Wikiscannera przynoszą coraz to ciekawsze przypadki edycji treści artykułów przez dotyczące je podmioty. Według doniesień mediów, w "upiększaniu" a nawet usuwaniu faktów biorą udział nie tylko firmy i politycy, ale także instytucje religijne.
reklama
System Virgila Griffitha, porównujący adresy IP komputerów, z których dokonywano zmian w treści haseł encyklopedii, wraz z listą adresów IP należących do dużych firm i organizacji, wywołał spore zamieszanie i już pozwolił na wychwycenie kilku głośnych przypadków manipulacji treściami artykułów, m.in. przez pracowników mediów - The New York Times i Fox News.
Na pojedynczych przypadkach się jednak nie kończy. Każdego dnia pojawiają się kolejne doniesienia o zmianach dokonywanych przez przedstawicieli różnych instytucji które swym zachowaniem obiektywizmowi Wikipedii raczej nie pomagały.
- CIA majstrowało przy stronie irańskiego prezydenta Mahmud Ahmadineżada, wstawiając nerwowe "Wahhhhhh!" w części o jego politycznych planach. Dodatkowo pracownicy agencji upiększali biografię swego byłego szefa - Portera Gossa, a także byłych prezydentów Stanów Zjednoczonych - Ronalda Reagana i Richarda Nixona - usuwając z nich krytyczne wątki. CIA edytowało również artykuł o inwazji na Irak (wstawiając "wyzwolenie" w miejsce "inwazji"), a także na temat.... gospodyni talk-show Oprah Winfrey.
- FBI usunęło z Wikipedii zdjęcia obozu w Guantanamo na Kubie, w którym przetrzymywano osoby podejrzane o współpracę z Al-Kaidą.
- pracownik BBC zmienił drugie imię prezydenta USA Georga W. Busha z "Walker" na "Wanker" (które tym samym w j. angielskim nabrało niecenzuralnego znaczenia) - donosi blog Biased BBC. Z komputera należącego do nadawcy zmieniono również informację nt. konfliktu na Bliskim Wschodzie, zastępując wyraz "terroryści" określeniem "bojownicy o wolność". W sumie pracownicy BBC odpowiedzialni są za ok. 7 tysięcy zmian w artykułach encyklopedii.
- Sieć marketów Wal-Mart zamieniła stwierdzenie o niższych niż w przypadku konkurencji pensjach swych pracowników na informację o pensjach "dwukrotnie wyższych niż płaca minimalna".
Jak donosi BBC, w modyfikowaniu haseł Wikipedii aktywnie brał udział również Watykan. Z komputera znajdującego się w Stolicy Apostolskiej zmodyfikowano m.in. artykuł nt. przywódcy irlandzkiej Sinn Fein Gerry'ego Adamsa - z notatki usunięto wątek jego zamieszania w sprawę podwójnego morderstwa z 1971 r. (na miejscu zbrodni znajdowały się odciski palców Adamsa), a także informację o pobycie w więzieniu.
Rzecznik Watykanu Federico Lombardi niemal natychmiast odrzucił zarzuty twierdząc, że na terenie państwa kościelnego znajduje się ponad tysiąc osób z dostępem do Sieci, a dodatkowo każdy turysta może skorzystać z internetu w watykańskim muzeum, bibliotece, a także archiwum. Wspomnianych zmian w Wikipedii miał więc dokonać ktoś "z zewnątrz".
Wikiscanner wychwycił zmiany dokonywane również przez inne wspólnoty religijne. Kościół scjentologiczny aktywnie usuwał negatywne informacje na swój temat, podobnie jak czynili to mormoni.