Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Baterie słoneczne na drogach i chodnikach? To Solar Roadways - wideo

15-05-2014, 15:31

Drogi, chodniki, place - te ogromne powierzchnie można pokryć bateriami słonecznymi, a potem wyposażyć w ogrzewanie i podświetlanie. To wszystko jest celem projektu Solar Roadways.

Aby produkować dużo energii ze słońca, potrzebujemy dużo powierzchni. Teoretycznie moglibyśmy umieszczać baterie słoneczne na chodnikach, drogach i placach. Oczywiście te baterie musiałyby być odpowiednio wytrzymałe.

Taką wizję chce zrealizować para z Idaho - Scott i Julie Brusaw. Opracowali oni modularny system krycia dróg o nazwie Solar Roadways. Składa się on z paneli, które są pokryte specjalnie ukształtowanym, hartowanym szkłem. Dzięki temu panele nie tylko wytrzymują nacisk ponad 100 ton, ale też zapewniają odpowiednią przyczepność opon.

Solar Roadways - więcej niż baterie

Oczywiście dzięki takiej technologii można produkować dużo energii ze słońca. Możliwe, że jest to sposób na częściowe lub całkowite uniezależnienie się od paliw kopalnych. To jednak nie wszystko.

Twórcy systemu Solar Roadways przewidują możliwość ogrzewania paneli, aby usuwać z nich śnieg i lód. Ponadto panele są wyposażone w diody, które umożliwiają wyświetlanie sygnałów na drodze. System Solar Roadways przewiduje też umieszczenie w drodze kanałów, które służą do odprowadzania wody i jako miejsce dla kabli. Poniżej film i grafiki, które prezentują koncepcję.

 

grafika

grafika

Ten projekt został już doceniony m.in. przez firmę Google. Był nagradzany i otrzymał dofinansowanie na badania z U.S. Federal Highway Administration.

Obecnie projekt stara się o wsparcie internautów za pośrednictwem Indiegogo. Twórcy liczą na zebranie miliona dolarów, choć trzeba zaznaczyć, że pieniądze zostaną przekazane nawet po zebraniu mniejszej kwoty. Na chwilę obecną internauci są gotowi przekazać 171 tysięcy dolarów. Do końca zbiórki pozostało 17 dni.