Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Bardziej spersonalizowane wyniki wyszukiwania dla użytkowników Google+ (wideo)

11-01-2012, 09:42

Wyszukiwarkowy gigant umożliwi przełączanie się między standardowymi rezultatami wyszukiwania, a tymi bardziej spersonalizowanymi - poinformował Google na swoim blogu.

robot sprzątający

reklama


- Wyszukiwarka Google zawsze starała się prezentować najlepiej dopasowane do użytkowników wyniki - czytamy na blogu kalifornijskiej korporacji. - Czasem oznacza to, że właśnie takie będą publicznie dostępne dane, jednak coraz częściej są to osobiste treści albo rzeczy pochodzące od ludzi, na których ci zależy.

Czytaj także: Google i Microsoft chcą mieć swoje Siri

Aby lepiej dopasować się do obu grup użytkowników, Google pozwoli na przełączanie się między globalnymi wynikami wyszukiwania, a tymi maksymalnie spersonalizowanymi. Jak zauważa amerykańska korporacja, choć do tej pory wyszukiwanie wśród miliardów obrazów było niezwykle łatwe, odnalezienie tych pochodzących od naszych znajomych wciąż może sprawiać problemy.

Trzy główne nowości

- Zmieniamy wyszukiwarkę w produkt, który rozumie nie tylko treści, ale również ludzi i relacje między nimi - zapewnia Google. Nowości można podzielić na trzy główne grupy: 

  • "Osobiste wyniki wyszukiwania", dzięki którym uzyskamy szybki dostęp do informacji pozostawianych na dany temat przez naszych znajomych. Warto zauważyć, że w tym trybie wyświetlane mogą być również zwykłe strony internetowe, "zaplusowane" przez nas lub przez bliskie nam osoby.
  • "Profile w wyszukiwaniu", które sprawią, że już podczas wpisywania początkowych liter imienia lub nazwiska naszych znajomych w wyszukiwarkę, w łatwy sposób odnajdziemy ich profile w Google+.
  • Ostatnią z najważniejszych nowości jest funkcja "Ludzie i Strony", która pozwala na łatwiejsze odnajdywanie znajomych oraz stron fanowskich w Google+, podobnych do aktualnie wyszukiwanego tematu. Rozwiązanie sprowadza się do wyświetlania specjalnego pola z powiadomieniami.

Funkcjonalnie, ale wciąż prosto

Wyszukiwarka Google jest znana ze swojej prostoty, a dodawanie do niej zbyt dużej liczby przełączników i dodatkowych okienek z pewnością jest drogą, której firma wolałaby uniknąć. Pomimo dużej liczby zmian, w tym przede wszystkim lepszej integracji z serwisem społecznościowym Google+, narzędzie wciąż zachowuje swoją dawną wygodę.

Spersonalizowane wyniki w wyszukiwarce Google
fot. - Spersonalizowane wyniki w wyszukiwarce Google
W praktyce jedynym dodatkowym przyciskiem, jaki zostaje wyświetlony użytkownikom, jest przełącznik trybu globalnego i spersonalizowanego. Po włączeniu tego drugiego naszym oczom ukazują się również kolejne układy strony (np. w formie historii danej osoby czy albumów zdjęć), jednak ich przeglądanie nie różni się praktycznie niczym od standardowych wyników wyszukiwania.

Większa integracja i dodatkowi użytkownicy

Google już od jakiegoś czasu integruje swoje kolejne usługi z własnym serwisem społecznościowym. Wcześniej zmiany tego typu pojawiły się m.in. w Gmailu czy Picasie, jednak "społecznościowy pierwiastek" powoli przenika również do mniej znanych narzędzi. Nie ma co jednak ukrywać, że to właśnie uczynienie samej wyszukiwarki bardziej inteligentną jest jednym z głównych celów kalifornijskiego giganta.

Lepsza integracja z pewnością bardzo pozytywnie wpłynie również na liczbę użytkowników społecznościowej witryny Google+, którą pod koniec tego roku może odwiedzać blisko pół miliarda osób. Według wcześniejszych doniesień użytkownicy wciąż najczęściej trafiają na stronę z innych produktów firmy Google.

Czytaj także: Chrome poinformuje, że ściągasz wirusa


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Google



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E