Ballmer: Będzie więcej urządzeń od Microsoftu. Surface to nie koniec!

25-10-2012, 15:07

Microsoft ma zamiar wypuszczać na rynek kolejne urządzenia - przyznał w rozmowie z BBC Steve Ballmer, szef Microsoftu, na kilka godzin przed premierą Surface i Windowsa 8. Staje się niemal pewne, że układy Microsoftu z producentami OEM zmienią się. To jednak może oznaczać coś pozytywnego - rozwój alternatyw.

- Czy uczciwie jest mówić, że mamy zamiar zrobić więcej sprzętu? Oczywiście, że mamy zamiar... tam gdzie widzimy istotne możliwości ustanawiamy nowy standard, tak, wchodzimy w to - powiedział Steve Ballmer dla BBC na kilka godzin przed premierą Windowsa 8 (zob. BBC, Microsoft's Steve Ballmer has plans for more hardware).

Wypowiedź szefa Microsoftu daje jasno do zrozumienia, że Surface to nie tylko "urządzenie demonstracyjne" dla Windowsa 8. To naprawdę nowa rodzina PC-tów, która będzie rozwijana przez Microsoft. Ekosystem Windowsa w znanej dotychczas postaci naprawdę się skończył. Od teraz jest jasne, że producenci OEM są konkurentami Microsoftu i jego partnerami zarazem. To jednak coś innego niż być "tylko partnerem".

W tej sytuacji całkiem rozsądnie brzmią pogróżki Acera o "poszukiwaniu alternatyw" dla Windowsa. Nawet jeśli Acer oraz firmy takie, jak Dell czy HP, nie porzucą od razu Windowsa, mają one teraz ekonomiczny bodziec do tego, by zrobić to w przyszłości. To oznacza również ekonomiczny bodziec do wspierania alternatyw, takich jak Linux. Kiedyś takiego bodźca nie było, a wsparcie dla Linuksa na sprzęcie typowo konsumenckim było traktowane raczej hobbystycznie.

Co dalej? Surface Phone?

Na początku tego miesiąca pojawiły się plotki o tym, że Microsoft może pracować nad własnym smartfonem dla Windows Phone 8. Może być to urządzenie wysokiej klasy, konkurujące z iPhone'em oraz najlepszymi smartfonami z Androidem, takimi jak Galaxy III S. Źródła zbliżone do sprawy mówią, że byłby to produkt udostępniony pod marką Surface.

Wcześniej Microsoft wchodził w sojusze z Nokią. Szef Nokii Stephen Elop oficjalnie mówi, że smartfon od Microsoftu stymulowałby rynek. Trudno uwierzyć jednak w to, aby Elop cieszył się z nowej konkurencji w postaci dostawcy systemu operacyjnego, który nie musi sam sobie płacić za oprogramowanie. Wydaje się raczej, że Elop zdaje sobie sprawę z nieuchronności tego, co Microsoft chce zrobić. 

Ekosystemy zagrożone

Producenci OEM z pewnością będą szukać alternatyw i to nie tylko dla Windowsa. Acer, który odgrażał się Microsoftowi za psucie ekosystemu Windowsa, sam dostał burę od Google za psucie ekosystemu Androida poprzez sięgnięcie po mobilny system Aliyun.

Acer próbował "alternatywnego Androida", bo ma świadomość, że producent sprzętu nie może się trwale wiązać z producentem oprogramowania. Trendy są takie, aby wszystko upodabniać do produktów Apple, co oznacza, że dostawcy oprogramowania prędzej czy później zaczną bawić się sprzętem. 

Sonda
Czy ekosystemy złożone z dostawców systemu i niezależnych producentów sprzętu mogą przetrwać
  • tak
  • tak, ale tylko dzięki open source
  • nie
wyniki  komentarze

Google teoretycznie dostarcza otwarty system, ale praktycznie dostarcza system zastrzeżony z projektem open source istniejącym obok. Google dogaduje się z Samsungiem, aby tworzyć "superfony", obok których funkcjonuje cała reszta rynku. To nie jest tylko "ekosystem Androida". To jest "plac zabaw Google", na którym określony podmiot rozdaje karty.

Można w ogóle zwątpić w to, czy mogą dziś istnieć ekosystemy złożone z naprawdę niezależnych dostawców systemów operacyjnych i sprzętu. Być może jest na to szansa tylko tam, gdzie stosowane jest oprogramowanie wolne i otwarte.

Czytaj: Google grozi palcem Acerowi za system Aliyun. Taka jest otwartość Androida


Następny artykuł » zamknij

Plany KielceCom

Źródło: BBC
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy