Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Stan bezpieczeństwa Wi-Fi w Warszawie jest naprawdę dobry - uważa Maciej Ziarek, analityk zagrożeń z Kaspersky Lab Polska, który skontrolował zabezpieczenia ponad 3 tys. sieci bezprzewodowych w stolicy. Specjalista przebadał także bezpieczeństwo urządzeń mobilnych (przede wszystkim telefonów komórkowych) wyposażonych w komunikację Bluetooth.

Pierwszy z serii raportów poświęconych bezpieczeństwu sieci bezprzewodowych Wi-Fi w polskich miastach dotyczył Torunia. Przedstawione wówczas wyniki badań nie były zachwycające. Warszawa wypadła pod tym względem o wiele lepiej. Jak dowiedział się Dziennik Internautów, następne badania zostaną przeprowadzone w Lublinie, Krakowie i Katowicach.

Kaspersky Lab podkreśla, że prowadzone analizy opierają się na sprawdzaniu typu zabezpieczeń, a nie ich łamaniu. Nazwy sieci i ich dokładna lokalizacja nie zostały nigdzie ujawnione, żadne dane nie zostały zgromadzone ani też nie były przetwarzane - zapewnia specjalista, który wykonał badania. Wszystkie sieci zostały znalezione podczas jazdy samochodem i spaceru, łączna długość trasy wyniosła 23 km.

Podobnie jak w przypadku Torunia większość sieci charakteryzowała się niską prędkością transmisji danych (11 Mb/s). Nieco więcej było sieci o najwyższej szybkości (w Warszawie - 22,25%, w Toruniu - 16,8%). Tak jak w Toruniu, niemal wszystkie działały na zasadzie Access Pointa. Zdecentralizowany charakter Ad-hoc miało tylko 1,28% sieci.

W stosunku do Torunia widać podobieństwo, jeżeli chodzi o sieci całkowicie niezabezpieczone - praktycznie co piąta (19,66%) nie stosuje żadnego algorytmu szyfrowania (w Toruniu - 22,3%). Na uwagę zasługuje jednak fakt, że większość mieszkańców Warszawy korzysta z najlepszego szyfrowania, czyli WPA (w Warszawie - 53,61%, w Toruniu - 44,2%).

Nowością w stosunku do badania w Toruniu jest analiza bezpieczeństwa urządzeń przenośnych wyposażonych w Bluetooth. Badanie zostało przeprowadzone w jednym z warszawskich centrów handlowych. W ciągu 15-20 minut udało się zlokalizować blisko 200 urządzeń z włączonym Bluetoothem, w tym 56% telefonów komórkowych i 36% smartfonów, które według analityka są w szczególności narażone na nieprzyjemne skutki infekcji np. robakiem łączącym z numerami o podwyższonej płatności.

Pełny raport dostępny jest w Encyklopedii Wirusów prowadzonej przez Kaspersky Lab. O badaniu bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych w Toruniu można przeczytać na łamach Dziennika Internautów.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Kaspersky Lab



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR