Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Badanie bezpieczeństwa sieci Wi-Fi w Łodzi

20-11-2009, 10:34

Zarówno pod względem szybkości, jak i metod stosowanych do zabezpieczenia sieci bezprzewodowych, Łódź plasuje się na środkowej pozycji - ocenia Maciej Ziarek, analityk zagrożeń w Kaspersky Lab, który od kilku miesięcy bada bezpieczeństwo Wi-Fi w polskich miastach.

W kolejnym z serii raportów Kaspersky Lab badacz przedstawia wyniki analizy dotyczącej 1200 sieci Wi-Fi wykrytych podczas jazdy samochodem oraz spaceru po Łodzi (łączna długość trasy wyniosła 12 km). Jak zwykle, skontrolowano zabezpieczenia sieci, nie łamiąc ich ani też nie naruszając prywatności użytkowników.

Mechanizmy szyfrowania wykorzystywane w łódzkich sieciach Wi-Fi
fot. Kaspersky Lab - Mechanizmy szyfrowania wykorzystywane w łódzkich sieciach Wi-Fi
Z zamieszczonego obok wykresu wynika, że liczba urządzeń, których użytkownicy zabezpieczyli transmisję danych algorytmem WPA, jest stosunkowo duża (50,6%). Podobne wyniki odnotowano w Warszawie (53,6%) i Katowicach (50%). Niestety, dużo sieci pracuje w Łodzi bez jakichkolwiek zabezpieczeń, wartość ta (niespełna 25%) jest jedną z większych w Polsce.

Maciej Ziarek porównał tegoroczne wyniki z osiągniętymi w 2007 roku. Liczba sieci niestosujących żadnego algorytmu szyfrowania okazała się niemal identyczna. Oznacza to, że użytkownicy są kompletnie nieświadomi zagrożeń, jakie stwarza niezabezpieczona sieć, lub nie wiedzą, w jaki sposób poprawić stan ochrony - komentuje analityk.

Czytaj także: Badanie bezpieczeństwa sieci Wi-Fi: Katowice na czele

Pełny raport dostępny jest w Encyklopedii Wirusów prowadzonej przez Kaspersky Lab: Bezpieczeństwo sieci WiFi w Polsce: Łódź (październik 2009). Osobom zainteresowanym tematem, polecamy artykuły w Dzienniku Internautów dotyczące podobnych badań w Toruniu, Warszawie, Poznaniu, Lublinie, Krakowie oraz Katowicach.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Kaspersky Lab



Ostatnie artykuły:

fot. Samsung



fot. HONOR








fot. Freepik