Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Na tle innych miast Kraków nie wyróżnia się niczym szczególnym - mówi Maciej Ziarek, analityk zagrożeń z Kaspersky Lab Polska, który od kilku miesięcy prowadzi badania bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych w polskich metropoliach.

robot sprzątający

reklama


W Krakowie przebadanych zostało prawie 1 700 sieci bezprzewodowych. Wszystkie zostały znalezione podczas jazdy samochodem, a łączna długość trasy wyniosła ponad 11 km. Warto odnotować, że przeprowadzone analizy opierały się na sprawdzaniu zabezpieczeń wykrytych sieci, nie na ich łamaniu. Żadne dane nie zostały przy tym zgromadzone ani nie były przetwarzane.

Podobnie jak w innych przebadanych dotąd miastach, dominowały sieci o niskiej prędkości transmisji danych (11 Mbit), chociaż w porównaniu ze stolicą było ich mniej. Ilość sieci najszybszych (54 Mbit oraz 36 Mbit) jest zbliżona do wyników odnotowanych w pozostałych aglomeracjach. Mimo że do przeskanowania zostało jeszcze kilka miast, można powoli wyciągać wniosek, że szybkość sieci w Polsce jest na podobnym poziomie w każdym mieście - komentuje autor badania.

Mechanizmy szyfrowania wykorzystywane w krakowskich sieciach Wi-Fi
fot. Kaspersky Lab - Mechanizmy szyfrowania wykorzystywane w krakowskich sieciach Wi-Fi
Najważniejszą częścią raportu jest fragment obrazujący, jakich algorytmów szyfrowania używają użytkownicy sieci w danym mieście. Jak na tak duże miasto, spodziewałem się większej ilości sieci zabezpieczonych przez WPA, tymczasem okazało się, że mniejsze miejscowości uzyskiwały lepsze wyniki od Krakowa - napisał w podsumowaniu Maciej Ziarek. Z zamieszczonego obok wykresu wynika, że ponad 26% krakowskich sieci nie stosuje żadnego szyfrowania, niewiele ponad 44% posługuje się algorytmem WPA lub WPA2 (narzędzia użyte do skanowania nie pozwalają w 100% stwierdzić, którego mechanizmu używa dana sieć, dlatego połączono je w jedną kategorię).

Zapytaliśmy Macieja Ziarka, która z dostępnych metod szyfrowania zapewni większe bezpieczeństwo naszej sieci Wi-Fi. WPA2 jest o wiele bezpieczniejszym algorytmem szyfrowania w porównaniu do WPA, jednak tak samo jak WPA został on już złamany - odpowiedział analityk, mając na myśli ubiegłoroczne dokonania rosyjskich hakerów, którzy wykorzystali do tego celu oprogramowanie stworzone przez firmę ElcomSoft.

Maciej Ziarek zwraca jednak uwagę na fakt, że do łamania hasła użyto procesorów graficznych, bardziej wydajnych, ale jednocześnie bardzo drogich. Ponadto przy przestrzeganiu zasad długości i siły haseł (znaki specjalne, małe i duże litery, cyfry i łączna długość przy zabezpieczaniu WiFi powyżej 10 znaków) złamanie takiego klucza będzie ciężkie. Jego zdaniem, jeżeli jest taka możliwość i sprzęt obsługuje szyfrowanie WPA2, powinno ono zostać włączone.

Pełny raport dostępny jest w Encyklopedii Wirusów prowadzonej przez Kaspersky Lab: Bezpieczeństwo sieci WiFi w Polsce: Kraków (wrzesień 2009). Osobom zainteresowanym tematem, polecamy artykuły w Dzienniku Internautów dotyczące podobnych badań w Toruniu, Warszawie, Poznaniu oraz Lublinie.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Kaspersky Lab



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E