Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Katowice powinny być przykładem dla pozostałych aglomeracji - stwierdził Maciej Ziarek, analityk zagrożeń w Kaspersky Lab, po przebadaniu kolejnego polskiego miasta pod kątem bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych.

Badanie polegało na wyszukiwaniu dostępnych lokalnie sieci Wi-Fi i analizowaniu ich parametrów. Kaspersky Lab zapewnia, że nie doszło przy tym do złamania zabezpieczeń żadnej sieci, nie naruszono też prywatności ich właścicieli (żadne dane nie zostały zgromadzone ani nie były przetwarzane).

W trakcie badania Maciej Ziarek skontrolował zabezpieczenia ponad 1200 sieci. Wszystkie zostały wykryte podczas jazdy samochodem na trasie o długości 10 km. Katowice wypadły najlepiej ze wszystkich przebadanych do tej pory miast. Począwszy od ilości sieci pracujących z najwyższymi prędkościami, przez zastosowane zabezpieczenia, aż po typy sieci Wi-Fi - komentuje autor badania.

 Wykorzystywane mechanizmy szyfrowania
fot. Kaspersky Lab - Wykorzystywane mechanizmy szyfrowania
Jak wynika z zamieszczonego obok wykresu, dokładnie połowa wykrytych sieci stosowała algorytm WPA lub WPA2, które odznaczają się najwyższym poziomem bezpieczeństwa. Jedynie w Warszawie tego typu sieci było więcej (53,61%). Prawie 30% użytkowników wybrało WEP jako środek chroniący ich dane przed podsłuchem. Niestety algorytm ten w dzisiejszych czasach nie jest wystarczający do zabezpieczenia sieci. Posiada on wiele luk (np. w wektorze inicjującym IV) umożliwiających złamanie go w kilka minut - tłumaczy specjalista.

Pełny raport dostępny jest w Encyklopedii Wirusów prowadzonej przez Kaspersky Lab: Bezpieczeństwo sieci WiFi w Polsce: Katowice (wrzesień 2009). Osobom zainteresowanym tematem, polecamy artykuły w Dzienniku Internautów dotyczące podobnych badań w Toruniu, Warszawie, Poznaniu, Lublinie oraz Krakowie.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Kaspersky Lab