Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

b-Link - korzystaj z komputera za pomocą mrugnięć powiekami

06-11-2009, 21:53

Grupa TP stworzyła program, który umożliwia korzystanie z komputera osobom niepełnosprawnym ruchowo wyłącznie za pomocą mrugnięć powiekami. Program jest bezpłatny i bardzo prosty w obsłudze. Co ważne, program będzie dostępny na zasadach open source, co umożliwi jego dalszy rozwój przez społeczność internetową.

Korzystanie z komputera z pomocą b-Link nie wymaga zdolności technicznych czy skomplikowanego sprzętu - wystarczy komputer i kamera internetowa. Przy podłączaniu i ustawieniu kamery, a także instalacji programu b-Link niezbędna jest pomoc osoby sprawnej. Później jednak z programu może już samodzielnie korzystać osoba niepełnosprawna.

b-Link - przeglądanie stron za pomocą mrugnięć
fot. - b-Link - przeglądanie stron za pomocą mrugnięć
Odpowiednio ustawiona kamera po wykryciu twarzy użytkownika i ustaleniu pozycji oczu śledzi je i wykrywa mrugnięcia sterujące. W ten sposób, wyłącznie za pomocą mrugnięć, można m.in. przeglądać strony internetowe czy korzystać z takich programów, jak Word Pad, MS Word czy MS Outlook, włączać i wyłączać dźwięk oraz wyłączać komputer.

- Bardzo ważną rolę w życiu osób niepełnosprawnych odgrywa możliwość kontaktu z otoczeniem. Tak prosta sprawa, jak napisanie i wysłanie maila może stanowić barierę nie do pokonania. Dlatego opracowaliśmy program b-Link, który może pomóc osobom poszkodowanym przez los zmienić swoje życie na lepsze - powiedział Krzysztof Kozłowski, dyrektor Pionu Centrum Badawczo-Rozwojowego Telekomunikacji Polskiej.

b-Link można bezpłatnie pobrać ze stron internetowych TP i Orange. Można tu znaleźć również film instruktażowy ułatwiający rozpoczęcie korzystania z tego narzędzia. Wszystkie materiały źródłowe programu znajdują się pod adresem b-link.sourceforge.net. Dostępna jest tylko wersja b-Link na system Windows.

Autorem pierwotnej koncepcji programu jest dr Aleksandra Królak z Politechniki Łódzkiej. Dzięki Grupie TP możliwa była realizacja pomysłu. Jednocześnie dzięki temu, że w testach uczestniczyły również osoby niepełnosprawne, możliwe było maksymalne dostosowanie programu do ich potrzeb.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca

              *