b-Link - korzystaj z komputera za pomocą mrugnięć powiekami

06-11-2009, 21:53

Grupa TP stworzyła program, który umożliwia korzystanie z komputera osobom niepełnosprawnym ruchowo wyłącznie za pomocą mrugnięć powiekami. Program jest bezpłatny i bardzo prosty w obsłudze. Co ważne, program będzie dostępny na zasadach open source, co umożliwi jego dalszy rozwój przez społeczność internetową.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Korzystanie z komputera z pomocą b-Link nie wymaga zdolności technicznych czy skomplikowanego sprzętu - wystarczy komputer i kamera internetowa. Przy podłączaniu i ustawieniu kamery, a także instalacji programu b-Link niezbędna jest pomoc osoby sprawnej. Później jednak z programu może już samodzielnie korzystać osoba niepełnosprawna.

b-Link - przeglądanie stron za pomocą mrugnięć
fot. - b-Link - przeglądanie stron za pomocą mrugnięć
Odpowiednio ustawiona kamera po wykryciu twarzy użytkownika i ustaleniu pozycji oczu śledzi je i wykrywa mrugnięcia sterujące. W ten sposób, wyłącznie za pomocą mrugnięć, można m.in. przeglądać strony internetowe czy korzystać z takich programów, jak Word Pad, MS Word czy MS Outlook, włączać i wyłączać dźwięk oraz wyłączać komputer.

- Bardzo ważną rolę w życiu osób niepełnosprawnych odgrywa możliwość kontaktu z otoczeniem. Tak prosta sprawa, jak napisanie i wysłanie maila może stanowić barierę nie do pokonania. Dlatego opracowaliśmy program b-Link, który może pomóc osobom poszkodowanym przez los zmienić swoje życie na lepsze - powiedział Krzysztof Kozłowski, dyrektor Pionu Centrum Badawczo-Rozwojowego Telekomunikacji Polskiej.

b-Link można bezpłatnie pobrać ze stron internetowych TP i Orange. Można tu znaleźć również film instruktażowy ułatwiający rozpoczęcie korzystania z tego narzędzia. Wszystkie materiały źródłowe programu znajdują się pod adresem b-link.sourceforge.net. Dostępna jest tylko wersja b-Link na system Windows.

Autorem pierwotnej koncepcji programu jest dr Aleksandra Królak z Politechniki Łódzkiej. Dzięki Grupie TP możliwa była realizacja pomysłu. Jednocześnie dzięki temu, że w testach uczestniczyły również osoby niepełnosprawne, możliwe było maksymalne dostosowanie programu do ich potrzeb.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.