Autorzy książek lubią P2P

29-04-2008, 13:57

BitTorrent to świetne narzędzie promocji – tak przynajmniej uważają autorzy książek, którzy dyskutowali na ten temat za pośrednictwem strony O’Reilly Radar. O dobrym nastawieniu autorów świadczy również fakt, że coraz większa ich liczba udostępnia swoje dzieła za darmo, idąc w ślady Paula Coelho.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Dyskusja na O’Reilly Radar nie była dostępna publicznie, ale zdecydowano się na upublicznienie jej fragmentów. Pokazują one, że osoby dysponujące własnością intelektualną nie muszą być koniecznie wrogami sieci P2P, nastawionym na ściganie wszystkich przejawów nieuatoryzowanego dzielenia się plikami.

Dyskusję zapoczątkował Eric Freeman, współautor książek nt. HTML i CSS. Po prostu spytał, co dyskutujący sądzą o fakcie, że jego książki pojawiły się w sieci P2P. Na pytanie odpowiedział Nat Torkington, autor świetnie sprzedającej się książki Perl Cookbook.

 

Fantastycznie! (...) w najlepszym wypadku torrenty pełnią rolę reklam dobrego produktu. W najgorszym wypadku większość twoich pobrań trafi do ludzi, którzy i tak nie kupiliby książki po normalnej cenie i którzy będą zachwalać książkę innym jeśli im się spodoba (...) uznaj BitTorrent za oznakę sukcesu.

 

Z opinią Torkingtona zgodzili się również Nikolaj Nyholm (CEO Polar Rose) oraz Phil Torrone (redaktor Make Magazine).

To nie jedyny objaw sympatii pisarzy wobec P2P. W tym roku Leander Kahney udostępnił na The Pirate Bay kopie książek "The Cult of Mac" oraz "The Cult of iPod". Wszystko odbyło się jednak w porozumieniu z wydawcą, firmą No Starch Press. Jej przedstawiciel stwierdził, że trzeba szukać sposobów na wykorzystanie nowych technologii.

Leander Kahney umieszczając swoją książkę w TPB inspirował się pomysłem Paulo Coelho. Ten popularny pisarz udostępnił swoje książki za darmo i zrobił to we własnym zakresie. Był za to krytykowany, bo udostępnił za darmo nie tylko prace swoją, ale również prace tłumaczy i wydawców.

Sonda
Czy kupisz książkę którą wcześniej pobrałeś z P2P?
  • kupię, jeśli mi sie spodoba
  • nie kupię
  • nie pobieram książek
wyniki  komentarze

Mimo to chyba nie mają oni powodów do tego, aby mieć do pisarza pretensje. Przykładowo w Rosji Alchemik, sprzedawał się początkowo w liczbie 1 tys. egzemplarzy rocznie. Po roku, kiedy Coelho postanowił udostępnić w internecie piracką kopię książki, sprzedaż tytułu w księgarniach skoczyła po roku najpierw do 10 tys., w kolejnym przekroczyła 100 tys., a w trzecim ponad 1 mln. egzemplarzy.

To wszystko powinno zastanowić wydawców filmów i muzyki, choć należy dodać, że nie można ich mierzyć tą samą miarą co wydawców książek. Nawet zapaleni internauci nie lubią czytać z ekranu i chętnie kupują drukowane egzemplarze. Tymczasem muzyka na mp3 brzmi podobnie jak muzyka z płyty CD lub identycznie jak muzyka z pliku kupionego w sklepie online. Mimo wszystko należałoby zbadać, czy udostępnienie albumu w sieci P2P nie przekłada się na popularność płyty CD. Takich badań uczestnicy przemysłu nie chcą jednak robić. Wolą skupiać się na szacowaniu "strat".Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag pisarzetag piractwotag Paulo Coelhotag p2ptag książkitag bittorrent
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.