Automaty ZUS na poczcie dostępne całą dobę

04-06-2014, 10:54

Automaty ZUS umożliwiające składanie dokumentów papierowych i elektronicznych pojawią się w wybranych placówkach pocztowych. To kolejny efekt współpracy między Zakładem Ubezpieczeń Społecznych a Pocztą Polską

Automaty ZUS czy też "zusomaty" były zapowiadane już w 2009 roku. Najpierw pojawiły się w placówkach ZUS.

Teraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych postanowił wystawić te urządzenia poza mury swoich wspaniałych, przepięknych gmachów. Wczoraj ogłoszono, że zusomaty pojawią się w placówkach Poczty Polskiej, najpierw w ramach pilotażowego projektu, w którym weźmie udział pięć placówek z Warszawy, Gdańska, Lublina, Rzeszowa i Opola.

ZUSomat na Poczcie 24h/dobę

Placówki pocztowe, do których trafią zusomaty, dostępne będą dla klientów przez całą dobę i będą monitorowane przez pracowników ochrony. Dzięki tym urządzeniom klienci będą mogli:

 1. złożyć w formie papierowej dowolny dokument i wniosek z zakresu zadań realizowanych przez ZUS (w tym dokumenty ubezpieczeniowe) i otrzymać potwierdzenie ich złożenia;
 2. skorzystać z serwisów internetowych Zakładu, ze szczególnym uwzględnieniem dostępu do Platformy Usług Elektronicznych (PUE) i jej funkcjonalności (tutaj ZUS podaje przykłady stron (pue.zus.pl, www.zus.pl, e-inspektorat.zus.pl, www.mojaskladka.zus.pl, mojaemerytura.zus.pl/Default.asp?id=3);
 3. skontaktować się bezpłatnie z konsultantem Centrum Obsługi Telefonicznej.

Urządzenia posiadają monitor dotykowy, klawiaturę z wbudowanym trackballem i słuchawkę. ZUS zapewnia, że do automatów da się wygodnie podjechać wózkiem.

zdjęcie

Zusomaty zostaną zainstalowane w następujących placówkach pocztowych:

 1. UP Rzeszów 2, ul. Adama Asnyka 9,
 2. UP Opole 1, ul. Krakowska 46,
 3. UP Lublin 1, ul. Krakowskie Przedmieście 50,
 4. UP Gdańsk, ul. Długa 23/28,
 5. UP Warszawa 1, ul. Świętokrzyska 31/33.

Klienci z pewnością będą mogli korzystać z urzędomatów w placówkach poczty przez najbliższy rok. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, zusomaty pojawią się w kolejnych urzędach.

- Akcja udostępnienia urzędomatów w placówkach poczty ma na celu przede wszystkim zwiększenie zainteresowania obywateli nowymi usługami świadczonymi przez ZUS poza siedzibą Zakładu, przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii - mówi Dariusz Śpiewak, członek Zarządu ZUS odpowiedzialny za IT i obsługę klientów.

Sonda
Korzystałeś już z zusomatów?
 • tak i jest OK
 • tak i mam złe doświadczenia
 • nie, ale mam zamiar spróbować
 • nie i nie mam zamiaru próbować
wyniki  komentarze

- Mocno rozwijamy segment e-usług pocztowych i rozwiązań pozwalających klientom na samodzielne załatwianie spraw na poczcie o dowolnej porze, bez konieczności kontaktu z pracownikami firmy. Mam tu na myśli chociażby samoobsługowe strefy, gdzie klienci przez całą dobę mogą nadać lub odebrać przesyłkę oraz zapoznać się z ofertą grupy kapitałowej Poczty Polskiej - powiedział Ireneusz Piecuch, wiceprezes Poczty Polskiej.

Poczta Polska nie od dziś blisko współpracuje z ZUS-em. W marcu ubiegłego roku opisywaliśmy współpracę obydwu instytucji, obejmującą kontrolę przekazów online oraz elektroniczne potwierdzenie odbioru. Z czasem ta druga usługa stała się dostępna nie tylko dla ZUS.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930