Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Aukcja LTE: Play apeluje do Ewy Kopacz o uchylenie rozporządzenia MAiC

30-09-2015, 10:55

Czy losy "niekończącej się aukcji LTE" będą zależeć od pani Premier? Play uważa, że szefowa rządu powinna interweniować w sprawie rozporządzenia wydanego w tej sprawie przez ministra cyfryzacji.

W czasie weekendu Dziennik Internautów informował, że minister cyfryzacji Andrzej Halicki podpisał nowelizację kontrowersyjnego rozporządzenia, które dotyczy aukcji na częstotliwości ważne dla LTE. To rozporządzenie ma doprowadzić do zakończenia "niekończącej się aukcji", która trwa już od lutego tego roku. Tak długie trwanie aukcji sprawia, że ważne częstotliwości wciąż nie są rozdzielone, a poza tym długie podbijanie ceny raczej nie zagwarantuje niskich cen usług. 

Aukcję trzeba zakończyć, wszyscy to wiedzą, ale Polkomtel, P4 i kilka organizacji z branży zgłosiło poważne zastrzeżenia do rozporządzenia. Zmienia ono zasady aukcji w czasie jej trwania, więc wydaje się niezgodne z Konstytucją. Wątpliwości wzbudza również sposób przygotowania i konsultowania rozporządzenia. Polkomtel, operator sieci Plus, określił podpisanie rozporządzenia jako manifestację pogardy ze strony ministra. Polkomtel już wcześniej apelował do różnych organów państwa o zaskarżenie rozporządzenia do Trybunału Konstytucyjnego

Play apeluje do Premiera

Wczoraj operator sieci Play również podjął działania, które mają prowadzić do uchylenia rozporządzenia. Członkowie zarządu P4 zwrócili się do premier Ewy Kopacz z wnioskiem o skorzystanie z uprawnienia przewidzianego w art. 149 Konstytucji RP i zwrócenie się do Rady Ministrów o uchylenie rozporządzenia MAiC. 

Do swojego wniosku Play załączył aż pięć opinii prawnych przygotowanych przez profesorów oraz doktorów habilitowanych (m.in. prof. Marka Chmaja i Stanisława Hoca). Dziennik Internautów poniżej publikuję jedną z tych opinii, przygotowaną przez prof. Marka Chmaja. 

W tym miejscu można przypomnieć, że nawet Rada ds Cyfryzacji działająca przy MAiC miała zastrzeżenia co do rozporządzenia ministra. Obawiała się ona, że przyjęcie rozporządzenia może doprowadzić do wieloletnich procesów cywilnych i postępowań administracyjnych. Pewne informacje na ten temat znajdziecie na stronie MAC np. jest tam notatka ze spotkania zespołu Rady, który zajmował się tą sprawą. Jest też kopia rekomendacji tego zespołu.

Dokumenty źródłowe

Poniżej dwa dokumenty źródłowe. Wniosek Play oraz kopia opinii prof. Chmaja.

Wniosek Do PRM z Dn. 29.09.2015 by Dziennik Internautów

Opinia Prawna Prof. Dr. Hab. Marka Chmaja by Dziennik Internautów


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik