Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Asembler - na sam dźwięk ciarki człowieka przechodzą. W końcu to język procesora, który dla nas nie jest ani czytelny, ani przyjazny. Jest jednak niezbędny, jeśli chcemy, by nasze programy naprawdę wykorzystywały możliwości maszyny, dla której są pisane. Trafiła do mnie książka skierowana na praktyczne zastosowania Asemblera, oto kilka słów o tym wydawnictwie.

konto firmowe

reklama


Niewielka - ma nieco ponad 150 stron - książka jest pracą zbiorową wykładowców Politechniki Śląskiej pod redakcją Eugeniusza Wróbla.

Asembler to język zorientowany maszynowo, który w świadomości większości z nas jest już nieco przykurzony i przestarzały w porównaniu do Javy czy C++. Tymczasem nic bardziej błędnego! Asembler jest jedynym językiem, który pozwala na prawdziwą optymalizację kodu i przyspieszenie działania każdego programu. Warto więc nauczyć się choćby podstaw.

Tu jednak we wstępie autorzy zastrzegają, że nie jest to publikacja dla osób początkujących. Mimo to w książce znajduje się dokładny opis narzędzi, przy pomocy których programy w "asmie" będziemy pisać. W obiegu jest szereg kompilatorów, takich jak np. tasm czy nasm, jednak autorzy książki postawili na wyrób Microsoftu - MASM.

Pierwsze cztery rozdziały to czysta teoria. W pewnym sensie wprowadzenie do masy przykładów, które znajdziemy na dalszych stronach książki. Jest to jednak wprowadzenie bardzo pobieżne, z mnóstwem odwołań do zakładanej przez autorów wiedzy czytelnika.

PRAKTYKA CZYNI MISTRZA

Książka jest pełna dobrych, przejrzystych przykładów z opisami oraz zadań do samodzielnego wykonania.

"Asembler. Ćwiczenia praktyczne" uczy podstaw. Autorzy podali podstawowe sposoby adresacji, podstawowe rozkazy procesora Intel, przykłady wykorzystania rejestrów ogólnego przeznaczenia, jak i rejestrów FPU, czy MMX.

W książce wspomniane jest również o rejestrach SSE i SSE2, jednak nie znajdziemy tu przykładów obrazujących ich wykorzystanie.

Ostatni rozdział książki uczy jak optymalizować kod programu - gdzie szukać i jak zmieniać słabe punkty programu, by działał on po prostu szybciej i lepiej wykorzystywał możliwości procesora.

Dużą zaletą wydawnictwa jest umieszczona na jego końcu bibliografia. Wielu wskazanym tam pozycjom towarzyszą internetowe źródła, do których każdy z nas może bez problemu dotrzeć.

Patrząc na rachunek kosztów (15,90 PLN) do uzyskanej wiedzy myślę, że warto zaopatrzyć się w tę książkę. Oczywiście jeśli nie mamy żadnego pojęcia o "asmie" zakup jest bez sensu, ale jeśli już choć trochę znamy ten język, to jako trening dla naszych umiejętności pozycja ta jest znakomita.


okładka książki
Asembler. Ćwiczenia praktyczne

Autorzy: Eugeniusz Wróbel i in.
ISBN: 83-7197-836-7
Format: B5, stron: 168
Data wydania: 09/2002
Cena książki: 15.90 zł

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Fedora Core. Biblia