Linspire też brata się z Microsoftem
Microsoft podpisał kolejne patentowe porozumienia dzięki którym otrzyma pieniądze za swoje patenty rzekomo naruszane przez system Linux. Firmy, które je podpisały to Linspire oraz LG. Trzeba przyznać, że pomimo sprzeciwu społeczności open source koncern generuje zyski z patentów dość łatwo.
Porozumienie z Linspire przewiduje, że dostawca Linuksa zapłaci za licencję na rozwiązania VoIP opatentowane przez Microsoft. Ma się to przełożyć na zwiększenie interoperacyjności pomiędzy komunikatorami Microsoftu oraz komunikatorem Pigdgin udostępnianym w dystrybucji Linspire.
Dostawca Linuksa licencjonuje również kodeki Windows Media 10 oraz popularne czcionki TrueType od Microsoftu. Co więcej, wyszukiwarka firmy z Redmond stanie się domyślną wyszukiwarką internetową w systemie operacyjnym od Linspire.
Podobnie jak w przypadku poprzednich umów z firmami Novell i Xandros, Linspire zobowiąże się do współpracy z grupą firm, które będą tworzyć narzędzia umożliwiające konwersję pomiędzy formatami dokumentacji Open XML oraz OpenDocument. Oczywiście porozumienie wspomina również o nietykalności patentowej dla użytkowników i twórców dystrybucji Linspire. Finansowych szczegółów porozumienia nie podano do wiadomości publicznej.
Porozumienie zaproponowane w takim kształcie rzeczywiście może przyczynić się do odczuwalnego dla przeciętnych użytkowników polepszenia interoperacyjności pomiędzy Linuksem i Windowsem. Mimo to raczej nie ucieszy ono przedstawicieli społeczności open source.
Microsoft ciągle oskarża twórców Linuksa o naruszanie patentów jednocześnie nie udowadniając, że Linux jego patenty narusza. Firma zaczyna jednak udowadniać to de facto poprzez kolejne porozumienia patentowe. Można odnieść wrażenie, że wraz z kolejnym porozumieniem tego typu wzrasta presja na te firmy związane z open source, które jeszcze takich umów nie podpisały.
W tej chwili Microsoft podpisał już porozumienia z jednym dużym dostawcą Linuksa (Novellem) i dwa porozumienia z małymi dostawcami (Linspire i Xandros). Wcześniej mówiono o możliwym porozumieniu z firmą Red Hat, ale przedstawiciele tej firmy ostro sprzeciwili się tego typu paktom.
Dodajmy jeszcze, że w ubiegłym tygodniu gigant z Redmond podpisał porozumienie z LG, które przypomina umowę podpisaną w kwietniu z Samsungiem. Na mocy porozumienia koncern LG będzie mógł korzystać z patentowanych rozwiązań Microsoftu, przy czym zaznaczono, że rozwiązania te mogą być stosowane również w urządzeniach bazujących na systemie Linux. Microsoft uzyska natomiast dostęp do rozwiązań opatentowanych przez LG. Szczegółów finansowych tego porozumienia również nie ujawniono.