Dbaj o planetę... dla pieniędzy
Na oszczędzanie energii właściciele firm IT patrzą często jak na miłym i kosztowny dodatek. Tymczasem specjaliści zwracają uwagę na to, że prowadzenie "zielonego biznesu" po prostu się opłaca - czytamy w ZDNet.
Przemysł IT nie wydaje się przemysłem "brudnym", ale tak naprawdę zagraża on środowisku ze względu na duże wymagania energetyczne. Jako, że w wielu krajach nadal dominują nieekologiczne sposoby pozyskiwania energii, to pośrednio przemysł IT przyczynia sie do zanieczyszczeń, a te z kolei powodują zjawiska takie jak efekt cieplarniany.
Z badań przeprowadzonych przez firmę Intel, która zaangażowała się w ruch "green tech", wynika, że 94% przedsiębiorstw ma świadomość, że przemysł IT wpływa ujemnie na stan środowiska. Jednocześnie tylko co trzecia firma inwestuje jakieś pieniądze w technologie energooszczędne.
Zdecydowana większość, bo 80% firm, nigdy nie przeprowadziła u siebie audytu energetycznego. Co ciekawe, większość przedsiębiorstw spodziewa się, że ich wydatki na energie elektryczną w ciągu najbliższych trzech lat znacznie wzrosną.
Daniel Fliescher, analityk cytowany przez ZDNet, tłumaczy taki stan rzeczy tym, że wśród przedsiębiorców panuje przekonanie, iż ekologia drogo kosztuje. Jednocześnie osoby zarządzające finansami firm najczęściej nie widzą - zdaniem Fleishera - związku pomiędzy działaniem firmy, a globalnymi zagrożeniami.
Inny analityk, Catriona McAlister z firmy AEA Energy, zauważa że nie ma absolutnie żadnej korelacji pomiędzy ceną sprzętu komputerowego i jego ewentualnym zapotrzebowaniem na energię.
McAlister dodaje, że przedsiębiorcy zaczną być ekologiczni, jeśli tylko dostrzegą, że oszczędność energii, to po prostu oszczędność pieniędzy. Jeśli na świecie zapanuje przekonanie, że ekologia się opłaca, będzie to bardziej przekonujące niż odwoływanie sie do wyższych racji o przyszłości planety.
Sami przedstawiciele firmy Intel, którzy uczestniczą w działaniach na rzecz "zielonego IT", uważają że dla nich wystarczająca do podjęcia ekologicznych działań jest myśl o tym, że zagłada ziemi może... zaszkodzić sprzedaży produktów Intela.