Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Francja: Delegalizacja DRM coraz bliżej

19-04-2006, 14:36

Już za dwa tygodnie francuski senat zagłosuje nad pierwszą w Europie ustawą, która ma zdelegalizować ograniczenia DRM. Już wcześniej ustawa została przyjęta przez Zgromadzenie Narodowe - izbę niższą parlamentu francuskiego. Wygląda na to, że ma duże szanse na wejście w życie.

robot sprzątający

reklama


Tak przynajmniej zapewnia francuska minister handlu zagranicznego - Christine Lagarde. Jej zdaniem zniesienie ograniczeń DRM jest we Francji nieuniknione.

Wszyscy zastanawiają się, co w tej sytuacji zrobi firma Apple, która wprowadziła na francuski rynek swojego iPoda oraz sklep iTunes. Wygląda na to, że sama firma czeka cierpliwie na ostateczną decyzję francuskiego parlamentu i milczy.

Tymczasem Lagarde powiedziała, że Apple powinien już teraz przygotowywać się na to, że stosowanie DRM za jakiś czas wywoła interwencję regulatorów rynku.

Nie można też zawężać problemu do iTunes, bo ustawa dotknie również inne sklepy sprzedające muzykę online. Niedozwolone będzie również stosowanie zabezpieczeń umieszczonych na płytach DVD i innych nośnikach uniemożliwiające ich kopiowanie.

Pomysłodawcy ustawy podkreślają, że chodzi przede wszystkim o to, aby użytkownik mógł swobodnie operować zakupionym towarem elektronicznym, tzn. przenosić go na dowolny nośnik i konwertować do dowolnego formatu. Poza tym ustawa reguluje kwestie karania za piractwo.

Przy okazji, wiele serwisów zagranicznych zaznacza, że Francja bardzo skrupulatnie realizuje swoją politykę migracji na otwarte rozwiązania. Zniesienie DRM postrzegane jest właśnie jako wyraz sympatii dla idei open source.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: VNUnet, Macworld