Apple trzecim producentem komputerów na świecie

31-01-2011, 12:20

Rynek komputerów osobistych wzrósł o 19% w ostatnim kwartale 2010 r., a Apple jest trzecim na świecie producentem takich urządzeń - wynika z danych firmy Canalys. Trzeba przy tym podkreślić, że wspomniana firma stawia znak równości między pojęciami "tablet" i "komputer osobisty".

W ostatnim czasie w prasie nie brakowało nagłówków typu "tablety zagrażają komputerom". Takie newsy mogły sugerować, że tablety są bardzo nowatorskimi urządzeniami, niekwalifikującymi się do pojęcia komputera osobistego.

Nieco inne podejście do problemu prezentuje firma Canalys, która mówi o jednym wielkim rynku komputerów osobistych.

>>> Czytaj: Microsoft: dobre wyniki ze złym sygnałem

- Każdy argument za tym, że pad to nie PC, jest po prostu niezgrany - mówi Tim Coulling z firmy Canalys. - Z ekranami o wymiarach 7 cali lub większymi, dużą mocą obliczeniową i rosnącą liczbą aplikacji pady oferują doświadczenia porównywalne do netbooków. Konkurują o tych samych klientów i szczęśliwie koegzystują.

Rynek komputerów osobistych wg Canalys
fot. - Rynek komputerów osobistych wg Canalys

Trudno nie zgodzić się z powyższym. Urządzenie takie, jak iPad, to po prostu komputer osobisty. Inny system operacyjny i brak klawiatury raczej nie mogą być powodem do wyrzucenia go z tej kategorii. Normalne jest również to, że nowy rodzaj komputerów szybko zdobywa udziały w rynku.

Mając na uwadze te założenia, firma Canalys oceniła, że cały rynek komputerów osobistych wzrósł w ubiegłym kwartale o 19%. Sprzedano 105,8 mln urządzeń. Najsilniejszy wzrost zanotowano w Europie Środkowej (38,4%) i Wschodniej, najmniejszy w Europie Zachodniej (10,7%).

Na trzecie miejsce wśród największych producentów komputerów wskoczyła Apple. Według Canalys firma ta sprzedała 11,5 mln komputerów w ostatnim kwartale 2010 r., co stanowi ponad 10% rynku. Na pierwszym miejscu znalazł się HP (18,7 mln sprzedanych urządzeń), na drugim Acer (13,6 mln). Apple może pochwalić się niezwykłym wzrostem sprzedaży urządzeń komputerowych - o 241%.

Sprzedaż komputerów była mocna w Azji (szczególnie w Chinach i Indiach) i z tych rynków czerpali tacy producenci, jak Lenovo i Dell. W USA sprzedaż nieco się poprawiła. Sprzedaż w Europie może się pogorszyć w związku z rosnącym podatkiem VAT w pięciu krajach (także w Polsce). Canalys przewiduje, że w tym regionie da się zaobserwować obniżanie cen sprzętu w sprzedaży detalicznej. 

Jasnym punktem dla przemysłu komputerów osobistych może być to, że Windows 7 staje się akceptowanym system operacyjnym. Może to sprzyjać producentom dostarczającym maszyny dla firm. Canalys odnotowała także mocne zapotrzebowanie na infrastrukturę serwerową. Wynika to faktu, że przedsiębiorstwa schodzą z "budżetów recesyjnych". Jednocześnie jednak Canalys przewiduje chudy rok 2011 dla tych firm, które liczbą na kontrakty z sektorem publicznym.

>>> Czytaj: IDC: Tablety i czytniki podbijają rynek


Źródło: Canalys
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930