Apple na oku regulatora po odrzuceniu Google Voice

03-08-2009, 07:12

W ubiegłym tygodniu firma Apple nie zezwoliła na zamieszczenie aplikacji Google Voice w swojej bazie z programami dla iPhone - App Store. Wcześniej ze sklepu Apple usunięte zostały inne programy dedykowane Google Voice. Analitycy rynku sugerują, że to przez umowę z operatorem AT&T, dla którego program umożliwiający rozmowy głosowe przez internet byłby zagrożeniem. Rzeczywiste powody sprawdzi teraz Amerykańska Federalna Komisja Łączności (FCC).

Amerykańska Federalna Komisja Łączności wszczęła oficjalne postępowanie wyjaśniające wobec firm AT&T oraz Apple. Powód - odrzucenie aplikacji stworzonej przez firmę Google do prowadzenia rozmów głosowych przez internet, która przeznaczona była dla iPhone'a. FCC chce zbadać przesłanki, które przesądziły o podjęciu takiej, a nie innej decyzji.

Pierwsze sygnały braku akceptacji Apple dla oprogramowania Google pojawiły na początku ubiegłego tygodnia. Kilku developerów poinformowało media o usunięciu ich aplikacji dedykowanych usłudze Google Voice na iPhone z App Store. Powodem była "duplikacja funkcji dostępnych w iPhone" - informuje TechCrunch. Wkrótce przyszła kolej na aplikację Google Voice, zgłoszoną prawie 2 miesiące temu. Z anonimowych, ale podobno wiarygodnych źródeł wiadomo, iż wpływ na odmowę miała firma AT&T, partner Apple w sprzedaży iPhone w USA.

Wszystkie trzy firmy - Apple, Google, AT&T - otrzymały od Komisji listy z prośbami o wyjaśnienia. Apple musi odpowiedzieć na pytanie o powód odrzucenia aplikacji Google, a także programów z nią związanych. FCC chce także wiedzieć, czy AT&T brało udział w procesie podjęcia tej decyzji. Z kolei Google musi przedstawić opis swojej aplikacji (Google Voice), a także listę innych programów, które zostały przez Apple zaakceptowane.

Postępowanie rozpoczęte przez FCC jest częścią większej akcji wymierzonej w umowy pomiędzy operatorami telekomunikacyjnymi a producentami telefonów komórkowych - informuje CNNMoney.com.

Warto przy okazji przypomnieć, że to nie pierwsze tego typu zamieszanie przy VoIP. W drugiej połowie lipca Skype informował o problemach, jakie ma z operatorami telekomunikacyjnymi odnośnie instalowania jego programu do prowadzenia rozmów w telefonach komórkowych. Zdaniem przedstawicieli firmy telekomy celowo blokują instalowanie aplikacji opierających się technologii VoIP, gdyż stanowiłoby to konkurencję dla rozmów tradycyjnych.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031