Apple i Google sprawią, że zapomnimy o hasłach?

02-02-2011, 15:57

Zapamiętywanie hasał nie należy do najprzyjemniejszych, dlatego zwykle są one niezbyt skomplikowane i łatwe do złamania. Przyszłość uwierzytelniania naszych działań zapowiada się na szczęście znacznie ciekawiej.

Obecnie większość użytkowników nieszczególnie wysila się, tworząc hasła, którymi posługuje się w sieci. Co więcej, najczęściej są one identyczne we wszystkich serwisach, z których korzystamy, co sprawia zwyczajnie, że nie trzeba się już włamywać do każdej witryny z osobna - wystarczy do jednej z nich.

>>Czytaj także: OpenID: jeden z najbardziej spektakularnych niewypałów w sieci

Sonda
Masz problem z zapamiętaniem swoich haseł?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Mike Elgan spekuluje, że w ciągu najbliższych lat dzięki odpowiednim działaniom informatycznych gigantów możemy całkowicie zapomnieć o hasłach. Pionierami we wdrażaniu nowych technologii mają być Google i Apple. 

Co właściwie się zmieni? Wyobraźmy sobie, że wsiadając do samochodu, nie musimy już nawet posiadać kluczyków. Wystarczy położyć smartfon na desce rozdzielczej, by samochód odczytał, kto jest jego właścicielem, a nawet dopasował do niego ustawienia kierownicy i fotela. Naciskamy już tylko przycisk "start" i możemy rozpoczynać jazdę.

Podobnie ma wyglądać uwierzytelnianie operacji wykonywanych przez nasz komputer. Smartfon znajdujący się w pobliżu komputera mógłby sygnalizować, czy to rzeczywiście jego właściciel obecnie korzysta z systemu, a po odejściu na pewną odległość z urządzeniem nasz pecet sam odszedłby w stan czuwania. 

Fragment opisu patentu który zdobyło Apple
fot. AppleInsider - Fragment opisu patentu który zdobyło Apple
Aby w pełni pozbyć się haseł, niezbędne będzie jeszcze wykonywanie płatności bezstykowych, które już teraz są implementowane w smartfonach wykorzystujących chipy NFC (ang. Near Field Comunication). Jednocześnie widać, jak niezwykle wzrośnie waga urządzeń przenośnych, które staną się swego rodzaju kluczem do naszej cyfrowej świadomości. Oczywiście, aby podwyższyć poziom bezpieczeństwa, prawdopodobnie całość trzeba będzie wspomóc dodatkowymi elementami, jak rozpoznawanie odcisków palców czy budowy tęczówki oka.

Jak wspominaliśmy niedawno w Dzienniku Internautów, standardowe modele logowania, takie jak OpenID, odchodzą powoli w niepamięć, jednak prawdziwą rewolucję mogą wprowadzić dopiero wspomniani wcześniej giganci informatyczni. Prawdopodobnie na pierwszy ogień wystawi się Apple, które już dwa lata temu zyskało patent na szereg usprawnień wykorzystujących biometryczną identyfikację użytkownika. Jeśli Apple przetrze szlaki, z pewnością tuż za nim będzie kroczyło Google, które już teraz w swoim nowym Nexusie S umieściło chip NFC. 

>>Czytaj także: Apple: Największe przychody w historii firmy


Źródło: ComputerWorld
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31