Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Amerykański koncern po cichu rozpoczął testy własnego serwera działającego w otwartym protokole XMPP. Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce posiadacze komunikatorów AIM i ICQ dołączą do wielkiej społeczności użytkowników Jabbera.

Wieść o serwerze XMPP działającym pod adresem xmpp.oscar.aol.com pojawiła się pod koniec tego tygodnia i wywołała ogromne zainteresowanie - do tego stopnia, że już na początku weekendu dostęp do niego z powodu przeciążenia był bardzo utrudniony.

Korzystanie z serwera możliwe jest przy użyciu niemal wszystkich dostępnych na rynku klientów Jabbera. W ustawieniach wystarczy podać jako JID: nr_ICQ@aol.com bądź nazwę_konta_AIM@aol.com, a jako serwer: xmpp.oscar.aol.com:5222.

Informacja o testach potwierdzona została już oficjalnie przez koncern. W krótkim oświadczeniu czytamy, iż celem AOL jest dostosowanie swych usług do obowiązujących standardów, w związku z czym od dłuższego już czasu prowadzona jest współpraca ze środowiskami SIP i XMPP/Jabber.

Uruchomiony serwer ma charakter testowy i nie był przygotowany na przyjęcie takiej liczby użytkowników. Wkrótce ma być zastąpiony bardziej wydajnym, a testy XMPP nadal kontynuowane.

W przeciwieństwie do protokołów wykorzystywanych przez komunikatory AOL, MSN i Yahoo, XMPP uznany został przez Internet Enginerring Task Force (IETF) za obowiązujący standard.

Najbardziej znanym komunikatorem wykorzystującym obecnie otwarty protokół jest Google Talk. Według nieoficjalnych informacji, o wsparciu dla XMPP w swym produkcie myśli również Microsoft, który półtora roku temu otworzył sieć MSN na komunikację z Yahoo! Messengerem.

W Polsce jedynym większym graczem promującym protokół XMPP/Jabber jest Wirtualna Polska. Mimo wielokrotnych apeli społeczności internautów, o otwarciu Tlenu (będącego zamkniętym, lekko zmodyfikowanym serwerem Jabbera) nie chce słyszeć o2.pl.

Być może tendencje na świecie przekonają w końcu polskie firmy, iż wsparcie otwartego protokołu wiąże się jedynie z korzyściami dla wszystkich, a zmuszanie internautów do korzystania z własnych rozwiązań nie jest bynajmniej sposobem na osiągnięcie sukcesu na rynku.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Freepik
fot. G DataTematy pokrewne:  

tag Yahootag XMPPtag wpkontakttag Tlentag Spiktag protokołytag MSNtag komunikacjatag Jabbertag ICQtag AOLtag AIM