Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Antypiraci Warnera zgłosili strony Warnera jako pirackie. To nie jest śmieszne

07-09-2016, 09:14

Wytwórnie filmowe dyktują politykom kształt nowego prawa, ale nie są w stanie zapanować nad nadużyciami swoich sił antypirackich. Strona Warnera została wskazana jako piracka i co teraz? Powinno się usunąć z Google?

To kolejny tekst z cyklu Absurdy własności intelektualnej (AWI). 
* * *

Wytwórnia filmowa Warner Bros właśnie przebiła wszystkie inne wytwórnie filmowe w konkursie na najgłupsze zgłoszenie antypirackie. Pracująca dla Warnera firma antypiracka Vobile Inc. przesłała do Google wniosek o usunięcie z wyników wyszukiwania następujących adresów:

http://www.warnerbros.com/dark-knight

http://www.warnerbros.com/matrix

Tak. Dobrze widzicie. To są adresy stron wytwórni Warner Bros, zatem antypiraci pracujący dla tej wytwórni zgłosili samą wytwórnię jako pirata. Dowód tego bezmyślnego działania znajdziecie w bazie Lumen (wcześniej znanej jako Chilling Effects i utworzonej właśnie w celu zbierania informacji o treściach zgłaszanych do usunięcia).

Sprawa było komentowana w mediach i na Twitterze, ale niestety była komentowana w tonie żartu. Wszyscy mieli ubaw, wszystkim było do śmiechu. Hahaha... patrzcie jak się pomylili!

Szkoda, że wszyscy się tylko śmiali. W istocie sprawa jest poważna i przerażająca. 

Wytwórnie chcą nowego prawa

Zaledwie wczoraj pisałem o zbliżającej się reformie praw autorskich w UE. Istnieje ryzyko, że nowe unijne prawo będzie wymagać od firm takich jak Google czy Facebook bardziej aktywnego usuwania treści, może nawet monitorowania tej treści przed opublikowaniem jej w serwisie. Oczywiście będzie się to odbywać według wytycznych firm takich jak Warner Bros, pod presją zwiększonej odpowiedzialności za ewentualne naruszenia dokonane przez użytkowników.

Jeśli w wyniku pomyłki Warnera z Google zniknie strona Warner Bros, nie będzie to wielką stratą. Niestety istnieje ryzyko, że przy okazji Warner zdławi wiele cennych i absolutnie legalnych treści, może nawet konkurencyjnych dla jego "własności intelektualnej". Nikt przy zdrowych zmysłach nie dawałby takiej kontroli firmie, która zatrudnia antypiratów nie odróżniających stron pirackich od strony własnego zleceniodawcy! Niestety niektórzy politycy potrafią słuchać takich firm. 

W tym samym czasie, gdy w UE dyskutuje się o odpowiedzialności pośredników, w Stanach Zjednoczonych pojawiła się idea mechanizmu "notice and stay down", rozwijająca już funkcjonujący mechanizm notice and takedown. Obecnie treść wykryta jako piracka ma być usunięta. W przyszłości może pojawić się wymaganie, by raz usunięta treść (np. określony film) nigdy nie mogła znów pojawić się w danej usłudze. Niestety z powodu antypirackich pomyłek to mogłoby wyrządzić ogromne szkody. 

Antypirackie pomyłki nie są rzadkie

Antypirackie pomyłki wcale nie są rzadkie. Oczywiście najgłośniej mówi się o jaskrawych przykładach, takich jak prośba usunięcia z Google linków do stron Javy i Skype'a albo nawet prośba do Google o usunięcie treści z własnych komputerów (to nie żart). 

Wspomniany już wyżej Warner zgłaszał amatorskie wykonanie kolędy jako swoją własność intelektualną. Chodziło o "Cichą noc", czyli utwór z 1818 roku. Warner z pewnością nie miał praw ani do melodii, ani do słów, ani do wykonania. Pisaliśmy też w Dzienniku Internautów, jak to firma działająca na zlecenie Microsoftu usuwała z Chomikuj.pl kopie Linuksa, albo jak naruszeniem praw autorskich okazało się nagranie śpiewu ptaków

To są tylko przykłady, natomiast pomniejszych antypirackich pomyłek jest mnóstwo. Z najnowszego Raportu Przejrzystości Google wynika, że tylko ta firma w ostatnim miesiącu otrzymała żądania usunięcia 88,8 mln URLi. Wskazano 78 tysięcy rzekomo pirackich domen. Jak zapewne się domyślacie, nie jest łatwo wyłuskać pomyłki w takim gąszczu zgłoszań.

W kwietniu pisaliśmy, żę naukowcy z University of California w Berkeley oraz Columbia University przeanalizowali wybrane 108 mln żądań usunięcia treści, jakie zostały zgłoszone przez antypiratów do Google. Okazało się, że 4,2% zgłoszeń treści do usunięcia stanowiły zgłoszenia fundamentalnie błędne, ale... uwaga... niemal co trzecie zgłoszenie (28,4%) miało cechy wzbudzające wątpliwości co do zasadności. 

To mogłoby być śmieszne... ale nie jest

Sami teraz powiedzcie - czy to wszystko jest śmieszne? Wytwórnie filmowe i muzyczne namawiają polityków do zmiany prawa. Te same wytwórnie zatrudniają firmy antypirackie, które jako "piractwo" identyfikują nawet strony swoich zleceniodawców. Jeśli coś jest obecnie do zrobienia w kwestii walki z piractwem to chodzi raczej o racjonalizację działań antypirackich. Należałoby poważnie się zastanowić nad wprowadzeniem realnej odpowiedzialności za zgłoszenia omyłkowe. To jest coś, czym Komisja Europejska mogłaby się naprawdę zająć... choć pewnie nie będzie miała ochoty. 

Więcej o absurdach własności intelektualnej w Dzienniku Internautów


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik