Anielskie inwestowanie w grupach

14-12-2011, 20:51

Eksperci sieci Lewiatan Business Angels wezmą udział w programie, którego tematem będą inwestycje Aniołów Biznesu prowadzone w grupach. W czasie programu eksperci będą również odpowiadać na pytania internautów.

Gośćmi bankier.tv będą Jacek Błoński i Szymon Kurzyca z polskiej sieci Aniołów Biznesu - Lewiatan Business Angels. Anioły Biznesu to prywatni inwestorzy wspierający swoim kapitałem i doświadczeniem przedsiębiorców poszukujących środków na założenie lub rozwój projektów biznesowych. Takie inwestycje mogą im przynieść ponadprzeciętne zyski, jednak wiążą się z bardzo wysokimi ryzykiem. Statystycznie tylko jedna z dziesięciu inwestycji przynosi oczekiwany zysk, pozostałe pozwalają jedynie na odzyskanie kapitału lub kończą się porażką.

Jednym ze sposobów ograniczania ryzyka jest inwestowanie w grupie (tzw. syndykacie). Forma ta od lat dominuje na rozwiniętych rynkach (w Wielkiej Brytanii 83% inwestycji jest prowadzonych w ten sposób), ale w Polsce wciąż jest jeszcze nowością. Wspólne działanie inwestorów ma wiele zalet. Łączenie kapitału pozwala na zaangażowanie w większą liczbę projektów, budowanie szerokiego portfolio, a co za tym idzie - na minimalizowanie ryzyka związanego z porażką poszczególnych inwestycji.

Czytaj też: @kkowalcz: Polscy przedsiębiorcy nie potrafią sprzedać własnych pomysłów - wywiad

Działając jako grupa, inwestorzy mają lepszą pozycję w negocjacjach, mogą również angażować się w większe projekty niedostępne dla pojedynczych Aniołów Biznesu. Anielski syndykat łączy nie tylko kapitał, ale też doświadczenie, wiedzę i kontakty biznesowe jego członków. Dzięki temu możliwy jest dostęp do większej liczby ciekawych projektów, szybciej przebiega proces ich selekcji i analizy, łatwiej też znaleźć ścieżkę wyjścia z inwestycji.

Inwestowanie w syndykacie to rozwiązanie zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych inwestorów. Tym pierwszym pozwalają na rozpoczęcie kariery Anioła Biznesu przy wykorzystaniu relatywnie niedużego kapitału oraz przy wsparciu bardziej doświadczonych kolegów z grupy. Ci drudzy docenią możliwości dywersyfikacji portfela, dostęp do szerokiego wachlarza projektów oraz możliwość zaangażowania się w duże projekty, niedostępne zazwyczaj dla pojedynczych inwestorów.

Jak zacząć inwestować? Gdzie szukać partnerów do inwestycji? Na co zwrócić największą uwagę i jakie są najczęstsze błędy? Na te i inne pytania odpowiedzą eksperci Lewiatan Business Angels w najbliższy czwartek (15.12.2011 r.) o 10:00 w bankier.tv.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy