Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Aktualizacja: Twórca serwisu Antykomor.pl fałszował dokumenty? Posłuchajmy, co ma do powiedzenia

01-08-2012, 08:14
Listy Czytelników

Podając informację o odroczeniu procesu Roberta Frycza, właściciela serwisu Antykomor.pl, poinformowaliśmy również o ciążących na nim zarzutach znieważenia prezydenta Bronisława Komorowskiego, fałszowania dokumentów, posługiwania się nimi oraz używania cudzego dowodu osobistego. Pierwszy zarzut jest zrozumiały, gdyż dotyczy wcześniejszej działalności Antykomor.pl. Skąd się wzięły pozostałe? Wyjaśnień udzielił nam sam oskarżony. Aktualizacja: na nasze zapytanie odpowiedziała rzeczniczka Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim.

robot sprzątający

reklama


Twórca serwisu Antykomor.pl wnioskował o odroczenie procesu, który miał się rozpocząć 20 lipca. Sąd się zgodził - poinformowaliśmy w ubiegłym tygodniu. Nasi Czytelnicy w komentarzach zainteresowali się, na podstawie jakich dowodów wysunięto przeciwko niemu zarzuty fałszowania dokumentów, korzystania z nich oraz posługiwania się cudzym dowodem osobistym.

Wysłaliśmy w tej sprawie zapytanie do rzeczniczki Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie miał się rozpocząć proces. Odpowiedzi nie otrzymaliśmy. Szczegółami podzielił się z nami jednak sam oskarżony - Robert Frycz. Poniżej zamieszczamy obszerny fragment jego wypowiedzi:

 

Jeśli chodzi o zarzuty "fałszowania dokumentów", to sytuacja wygląda następująco: podrobiłem zaświadczenia lekarskie, które wskazywały, że jestem chory, po to aby móc je złożyć w dziekanacie mojej uczelni i tym samym przedłużyć sobie okres sesji poprawkowej - był to jedyny cel użycia w/w dokumentów, nie użyłem ich nigdzie indziej.

Jeśli zaś chodzi o kwestię posługiwania się fałszywym dowodem osobistym, to tutaj mamy do czynienia z rażącymi zaniedbaniami i ignorancją prokuratury. Otóż chodzi o to, że do rejestracji domeny antykomor.pl użyłem dowodu osobistego mojego taty - oczywiście za jego wiedzą i zgodą. Prokuratura nie pofatygowała się i nie wezwała ojca do złożenia wyjaśnień, tylko od razu, jakby z automatu, postanowiła postawić zarzuty posługiwania się cudzym dowodem i jego fałszowania.

Nie wiem, dlaczego prokuratura nie "zorientowała się" w sytuacji i dlaczego postąpiła aż tak pochopnie. Osobiście odczytuję to jako formę represji - prześwietla się całe moje życie, by znaleźć jakiegoś "haka". Czasem odnoszę wrażenie, że prokuratura działa w myśl zasady towarzysza Dzierżyńskiego, który zwykł mawiać "dajcie mi człowieka, a ja znajdę na niego paragraf".

Dowody na w/w prokuratura (w zasadzie to biegli) znalazła na dyskach twardych, które mi zarekwirowano. Nośniki danych pochodzące z mojego domu zawierały materiały wskazujące, że mogłem popełnić opisywane wyżej czyny (fałszowanie zaświadczeń lekarskich).

Dodam jeszcze, że oprócz opisywanych przez Panią zarzutów dochodzą jeszcze zarzuty korzystania z nielegalnego oprogramowania komputerowego, posiadania plików muzycznych i filmów. Prokuratura żąda ode mnie przedstawienia dowodu zakupu zarekwirowanego 18 maja 2011 roku laptopa oraz licencji na system Windows. Nikogo z prokuratury nie interesuje, że pod laptopem znajduje się "naklejka" z numerem seryjnym produktu, że jest ona w 100% oryginalna i na jej podstawie można stwierdzić, czy posiadane przeze mnie oprogramowanie pochodzi z legalnego źródła. Kto trzyma rachunki za laptopa sprzed 7 lat?

Ponadto oskarża się mnie o nielegalne korzystanie z systemów Windows 2000 i 98, mimo iż skorzystałem z dobrodziejstwa, jakim jest tzw. "downgrade" - posiadam licencję na system Windows XP Pro i w związku z tym mogłem zainstalować na swoim komputerze wersję niższą, co też zrobiłem. Prokuratura woli jednak "podejrzewać" mnie o kolejne "przestępstwa" i stawiać kolejne zarzuty na podstawie wynurzeń biegłych, którzy najwidoczniej nie potrafią przedstawić sprawy obiektywnie.

Czytaj także: Twórca serwisu Antykomor.pl wnioskował o odroczenie procesu, sąd się zgodził. Już drugi raz

Aktualizacja

We wtorek 31 lipca do redakcji dotarła odpowiedź na zapytanie wysłane do rzecznika prasowego Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim. Agnieszka Leżańska poinformowała, że Robert Frycz został oskarżony o dwa czyny z art. 270 §1 k.k.:

  • pierwszy polegający na tym, iż w celu użycia za autentyczny przerobił dokument w postaci legitymacji studenckiej Uniwersytetu Łódzkiego w ten sposób, iż naniósł na legitymację treść w postaci znaczników hologramów potwierdzających jej ważność,
  • drugi polegający na podrobieniu dokumentu w postaci skierowania do szpitala, skierowania na leczenie uzdrowiskowe oraz zaświadczenia o stanie swojego zdrowia, których kserokopie oskarżony użył przedkładając je wraz z podaniem o anulowanie skreślenia z listy studentów.

Zarzuca się mu także posłużenie się dowodem osobistym stwierdzającym tożsamość innej osoby, tj. czyn z art. 275 §1 k.k. Takie zarzuty obejmuje akt oskarżenia, oczywiście sąd będzie prowadził postępowanie dowodowe w powyższym zakresie - zapewniła przedstawicielka sądu.

Co do wskazanych przez Roberta Frycza zarzutów dotyczących korzystania z nielegalnego oprogramowania, to nie są one objęte aktem oskarżenia, który wpłynął do Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim. Sąd nie będzie się nimi zajmował w przedmiotowej sprawie. Niewykluczone, że są one przedmiotem odrębnego postępowania prokuratorskiego, ale w tej kwestii może się wypowiedzieć jedynie rzecznik Prokuratury - wyjaśniła Agnieszka Leżańska.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: DI24.pl

UWAGA: UWAGA: Wybrane listy, przesłane do redakcji Dziennika Internautów, publikujemy, by umożliwić ich autorom dotarcie do szerszego grona odbiorców. Czytelnicy mogą podzielać zawarte w nich poglądy lub mieć odmienne zdanie - zachęcamy do wyrażania swoich opinii w komentarzach. Treści publikowanych listów mogą zawierać prywatne poglądy internautów, które nie odzwierciedlają poglądów redakcji DI. Listy prosimy kierować na adres: listy@di.com.pl


Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E