Pięć państw UE nie wprowadziło do swojego prawa zmienionych unijnych przepisów telekomunikacyjnych. Polska jest wśród nich. Komisja Europejska zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości o obciążenie tych krajów grzywną.
Dziennik Internautów wspominał już, że od maja 2011 roku we wszystkich krajach UE powinno funkcjonować prawo zgodne z tzw. Pakietem telekomunikacyjnym. Przepisy te mają zapewniać m.in. możliwość zmiany operatora telefonii z zachowaniem numeru w ciągu jednego dnia roboczego oraz bardziej przejrzyste informacje o usługach wliczonych w abonament, a także informacje o wyciekach danych. Umowy abonenckie powinny zawierać opis minimalnego poziomu jakości świadczonych usług.
Obecnie w Polsce śledzimy prace nad nowym Prawem telekomunikacyjnym, które ma m.in. skrócić okres retencji danych, wprowadzić nowe zasady dotyczące ciasteczek i właśnie dopasować polskie przepisy do wspomnianych wymagań Pakietu telekomunikacyjnego. Niestety, na to ostatnie mieliśmy czas do maja 2011.
Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości sprawy przeciwko pięciu państwom członkowskim – Belgii, Holandii, Polsce, Portugalii i Słowenii.
Na mocy traktatu lizbońskiego Komisja, kierując przeciw państwu członkowskiemu sprawę o niezgłoszenie krajowych środków transponujących przepisy UE, może zaproponować sankcje finansowe, jakie ma nałożyć Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sankcje te muszą być odpowiednie do czasu trwania i wagi naruszenia, a także wielkości danego państwa członkowskiego.
Komisja zaproponowała następujące wysokości kar w stawkach dziennych.
Te kary - jeśli zostaną nałożone - będą wypłacane od dnia wydania orzeczenia Trybunału do dnia powiadomienia o pełnej transpozycji przepisów do prawa krajowego.
AKTUALIZACJA
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wydało komunikat, w którym zapewnia, iż prace nad nowym prawem telekomunikacyjnym są zaawansowane.
- Projekt przygotowywany jest do przekazania pod obrady Stałego Komitetu Rady Ministrów, potem zostanie skierowany do ostatecznego przyjęcia przez Radę Ministrów, tak aby do Parlamentu trafił jeszcze przed okresem wakacyjnym. Informacja o skierowaniu przez Komisję Europejską wniosku o ukaranie Polski (oraz czterech innych państw) nie oznacza jeszcze, że kara taka zostanie faktycznie nałożona. Wniosek Komisji Europejskiej jest jednym z etapów proceduralnych, a ostateczna decyzja zostanie podjęta przez Trybunał Sprawiedliwości - czytamy w komunikacie MAC.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|