Agencja Rozwoju Pomorza szansą na realizację innowacyjnego pomysłu

IPO.pl 23-03-2010, 19:17

Korzyści ze współpracy z Agencją Rozwoju, kryteria oceny projektów, a także szczegóły realizacji przedsięwzięć pomysłodawców były głównymi tematami czata biznesowego internautów z Mieszkiem Bisewskim, kierownikiem Działu Inwestycji Kapitałowych i Konsultingu Agencji Rozwoju Pomorza S.A.

Internauta: Czym dokładnie zajmuje się Agencja Rozwoju Pomorza - wsparciem innowacyjnych przedsiębiorstw czy mają Państwo szerszy zakres działalności?

Mieszko Bisewski: Oprócz działalności inwestycyjnej udzielamy również dotacji dla przedsiębiorców - od 10 lat zajmujemy się wdrażaniem funduszy europejskich dla MŚP. Ponadto świadczymy usługi informacyjne, szkoleniowe i konsultingowe, a także zajmujemy się obsługą inwestorów zagranicznych.

Co wyróżnia Państwa od innych tego typu organizacji?

Wyróżnia nas przede wszystkim poziom zaawansowania projektu oraz szybkość działania. W przypadku obecnie realizowanych projektów jest to od 2 do 8 miesięcy.

Co może zyskać firma, przystępując do Państwa projektu?

Gwarantujemy bezpłatną powierzchnię biurową, bezpłatne usługi eksperckie oraz analizy finansowe i technologiczne oraz kapitał do 200.000 EUR.

Czy biorą Państwo pod uwagę inwestycje spoza macierzystego obszaru działania?

Tak, inwestujemy w całej Polsce, pierwsza nasza inwestycja była realizowana w Krakowie.

Jak poszukują Państwo spółek do inwestycji?

Uczestniczymy w wielu imprezach promujących tego typu fundusze, prowadzimy prezentacje na uczelniach, parkach technologicznych, prowadzimy akcje informacyjne i promocyjne.

Czy jest jakieś ograniczenie branżowe spółek, które przystąpią do projektu?

Nie, nie mamy takich ograniczeń, nasz portfel chcemy oprzeć o różne branże. Jednakże nowe technologie są naturalnymi "dostarczycielami" najciekawszych pomysłów, chociaż czasem można znaleźć ciekawy projekt w, wydawałoby się, "starych" branżach.

Co rozumie Pan przez określenie innowacyjne projekty?

Projekty niemające dużej konkurencji na rynku, oparte na kapitale intelektualnym, dające możliwość zdobycia dużej przewagi konkurencyjnej w krótkim czasie.

Jakie są kryteria oceny projektów? Co najczęściej prowadzi do ich dyskwalifikacji?

Bierzemy pod uwagę wysoką stopę zwrotu, zdolność do komercjalizacji (sprzedaży) oraz doświadczenie biznesowe pomysłodawcy. Błędy popełniane przez spółki to przede wszystkim brak determinacji oraz nierealne założenia pomysłodawców.

Jakich dokumentów oczekujecie Państwo od spółki?

Na początku wystarczy prosty formularz zgłoszeniowy, następnie potrzebujemy dokumentów, które pomogą nam opracować wiarygodny biznesplan.

Czy dysponujecie jakąś bazą inwestorów, która może wspomóc projekt w razie wystąpienia większych potrzeb kapitałowych?

Nie mamy takiej gotowej bazy, ale w zależności od potrzeb kontaktujemy się z różnymi inwestorami.

Czy współpracujecie z inwestorami prywatnymi lub funduszami venture capital?

Współpracujemy z różnymi inwestorami, w tym BA i PE/VC.

Czy pomysłodawca ma gwarancję, że jego pomysł nie zostanie przekazany lub wykorzystany dalej w przypadku negatywnej oceny?

Oczywiście, że tak. Gwarantujemy poufność w stosunku do każdego projektu – w tym celu podpisujemy stosowne umowy. Na etapie zgłoszenia potrzebujemy tylko skrócony opis projektu, nie chcemy ujawnienia szczegółowych informacji. Na dalszym etapie możemy podpisać np. NDA.

Jaki jest okres, w którym spółka może liczyć na Państwa wsparcie i jakie strategie wyjścia preferowane są po tym okresie?

Zakładamy inwestycje na 5 lat, po których gwarantujemy prawo pierwokupu dla naszego wspólnika. Poza tym szukamy inwestora zewnętrznego (np. branżowego).

Ile środków jest do rozdysponowania?

Fundusz obecnie ma kapitał 35 mln PLN.

Jakie są plany rozwoju Agencji? Planują Państwo poszerzać zakres działalności?

Tak, w miarę rozwoju naszego funduszu będziemy współpracować z innymi inwestorami, szukając kapitału dla naszych i innych spółek.

ipo

Pełny zapis czata znajduje się pod adresem http://czat.ipo.pl/archiwum


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31