ACTA: Parlament Holandii nie chce ACTA

15-02-2012, 18:58

Wezwał on rząd w Hadze do niepodpisywania ACTA, dopóki nie zostaną wyjaśnione wątpliwości co do wpływu umowy na prawa obywatelskie zagwarantowane w konstytucji.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Holandia była jednym z pięciu krajów Unii Europejskiej, który 26 stycznia nie podpisał w Tokio umowy ACTA. Haga najwyraźniej miała zastrzeżenia co do tekstu porozumienia i jego wpływu na porządek prawny Niderlandów. Głos w tej sprawie zabrał także parlament, który już wcześniej wypowiedział się przeciwko zmianom w prawie autorskim, do których przymierzał się rząd, opowiadając się za utrzymaniem wymiany plików jako czynu dozwolonego.

Czytaj więcej: W Holandii pobieranie filmów pozostaje legalne

Członkowie wszystkich partii zasiadających w parlamencie przyjęli rezolucję, w której wezwali rząd do niepodpisywania ACTA, dopóki nie zostanie ostatecznie potwierdzone, że umowa nie łamie praw podstawowych. W rezolucji zaznaczono, że zgodnie z art. 218 par. 18 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej każde państwo członkowskie ma prawo do wystąpienia do Trybunału Sprawiedliwości UE z wnioskiem o stwierdzenie zgodności porozumienia z traktatami unijnymi.

Odebrać to można jako wezwanie Hagi do tego, by ze stosownym wnioskiem wystąpiła. Parlamentarzyści zwracają bowiem uwagę, że są merytoryczne wątpliwości względem zgodności ACTA z Kartą Praw Podstawowych oraz Europejską Konwencją Praw Człowieka. Nie zbadano także w wystarczającym stopniu wpływu, jaki umowa będzie miała na prawa i wolności zagwarantowane w holenderskiej konstytucji.

Czytaj więcej: OBWE: ACTA będzie miała wpływ na prawa podstawowe

Holandia jest więc kolejnym po Polsce, Czechach, Rumunii, Łotwie i Słowenii państwem, w którym pojawiły się na tyle poważne wątpliwości co do ACTA, że postanowiono dać im wyraz na drodze formalnej. Sytuacja tego pierwszego państwa jest jednak znacząco odmienna - nie podpisało ono bowiem traktatu. W Niemczech z kolei, które także nie złożyły podpisu pod umową, wciąż nie opracowano spójnego stanowiska w sprawie ACTA.


Źródło: ACTA Blog


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
Tematy pokrewne:  

tag prawa człowiekatag politykatag Holandiatag ACTA
  
znajdź w serwisie
pit 37
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.