TNS OBOP: 67 proc. Polaków popiera protestujących przeciw ACTA

15-02-2012, 18:39

67 proc. badanych uważa, że w sporze o przystąpienie do międzynarodowego porozumienia ACTA więcej racji mają protestujący, rząd w tej kwestii popiera co dziesiąty uczestnik najnowszego sondażu TNS OBOP.

Celem sondażu było zbadanie stanu opinii publicznej po demonstracjach przeciwników porozumienia, które odbyły się na ulicach największych polskich miast. Na pytanie o to, kto ma więcej racji w sporze o ACTA, 31 proc. badanych odpowiedziało, że zdecydowanie protestujący, 36 proc. - że raczej protestujący. Zdecydowanie po stronie rządu opowiedział się 1 proc. ankietowanych, jego decyzję raczej pozytywnie oceniło 10 proc. uczestników sondażu. 23 proc. respondentów nie miały zdania na ten temat.

Jak wynika z sondażu, po stronie demonstrantów opowiada się 52 proc. elektoratu PO, 74 proc. - PiS, 72 proc. - PSL. Co piąty badany, który w sporze o ACTA popiera rząd, jest zwolennikiem PO (22 proc.), rację rządowi przyznaje 4 proc. zwolenników PiS i 5 proc. zwolenników PSL.

Czytaj także: Efekt ACTA - politycy pokochali internautów

Praktycznie każdy badany słyszał o "demonstracjach młodych ludzi przeciwko podpisaniu przez rząd pewnego porozumienia międzynarodowego" (95 proc.), 84 proc. osób widziało je w telewizji lub internecie albo słyszało o nich w radiu. Według TNS OBOP 78 proc. spośród tych, którzy słyszeli o demonstracjach, wie, czego dotyczyło oprotestowane porozumienie - badani ci wskazywali na przedstawionej im liście "korzystanie z internetu" (niestety nie wiemy, jakie jeszcze opcje były do wyboru).

Sondaż przeprowadzono w dniach 2-6 lutego br. na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie 1004 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.

Czytaj także: Polska zaraziła Europę protestami przeciwko ACTA


Źródło: PAP
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag TNS OBOPtag sondażetag protestytag badaniatag ACTA
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy