Abonament RTV: Wpływy rosną, ale KRRiT chce więcej

23-10-2012, 14:50

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji dostanie 40 mln więcej z abonamentu RTV niż przewidywano. Czy Rada się cieszy? Oczywiście, że nie! Rada będzie naciskać na zmianę prawa, przekonując, że pieniędzy wciąż jest zbyt mało.

Dziennik Internautów wspominał już, że do polskiej debaty publicznej wraca temat abonamentu radiowo-telewizyjnego. W jej ramach proponowany jest m.in. fundusz misji publicznej, z którego pieniądze mogłaby dostawać nie tylko Telewizja Polska S.A. 

Tymczasem TVP chciałaby dostać 10 złotych od każdego gospodarstwa domowego w Polsce. Dziennik Internautów policzył, że dzięki takiemu rozwiązaniu TVP dostałaby więcej pieniędzy, niż obecnie dostają wszystkie media publiczne z abonamentu RTV. Te pieniądze mogłyby być wykorzystane na misję, ale mogłyby być również roztrwonione na przejażdżki służbowymi samochodami. TVP nie grzeszyła gospodarnością w ostatnim czasie.

Czytaj: TVP chce 10 zł miesięcznie od gospodarstwa domowego zamiast abonamentu RTV

Wczoraj Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyniosła dobrą wiadomość - w okresie od stycznia do października bieżącego roku wielkość tegorocznego abonamentu będzie wyższa od kwoty prognozowanej o 40 milionów złotych. KRRiT przewidywała, że wpływy abonamentowe wyniosą 470 milionów złotych. Po analizie wpływów za ostatnie 10 miesięcy 2012 roku KRRiT stwierdziła, że pozyska większą kwotę.

Nadwyżka abonamentowa zostanie przekazana mediom publicznym zgodnie z podziałem procentowym wskazanym w uchwale KRRiT z 30 czerwca 2011 roku. Telewizja Polska  S.A. otrzyma z tej działki 19 milionów 200 tysięcy złotych, Polskie Radio S.A. - 10 milionów 600 tysięcy złotych, a rozgłośnie regionalne Polskiego Radia po 600 tysięcy złotych.

- Spodziewane wpływy abonamentowe w przyszłym roku wyniosą 510 milionów złotych. Jest to poziom wpływów wyższy od zakładanego jeszcze niedawno. Wynika z rosnącej aktywności Poczty Polskiej i aparatu skarbowego w ściąganiu należności - uważa KRRiT.

KRRiT stoi wciąż na stanowisku, że poziom finansowania mediów publicznych jest niewystarczający, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę konieczność "dekomercjalizowania" tych mediów.

Mnie jako obserwatora KRRiT zastanawia tylko jedna rzecz - jaki poziom KRRiT uznałaby za wystarczający i dlaczego taki? Pytanie to skierowałem do KRRiT i czekam na odpowiedź, a tymczasem pozwolę sobie zadać jeszcze inne pytania.

Sonda
Na co TVP przeznaczy nadwyżkę abonamentu?
  • na zabawę, honoraria, auta i inne niepotrzebne zbytki
  • na programy wysokiej jakości
  • kto to wie? pieniądze znikną i tyle
wyniki  komentarze

Czy istnieje związek między wpływami z abonamentu a jakością oferty mediów publicznych? Czy mam pewność, że jeśli zacznę płacić abonament, to TVP się "zdekomercjalizuje"? Otóż nie ma żadnego związku i nikt nie da nam w tym zakresie pewności. Abonament RTV jest podatkiem na rzecz pewnych firm, na których działalność klienci nie mają żadnego wpływu.

Wydaje się, że media publiczne powinny najpierw pokazać jakość, a potem wyciągać rękę po pieniądze. Oczywiście część tych mediów już pokazała jakość, chodzi przede wszystkim o rozgłośnie radiowe. Faktem jest jednak, że najwięcej pieniędzy z abonamentu trafia do TVP S.A., a jakość oferty tej telewizji, jej "misyjność" oraz niezależność polityczną każdy może sam ocenić.

Czytaj: Co zastąpi Abonament RTV? Fundusz, a może nowa opłata?


Źródło: KRRiT
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy