Jeśli prowadzisz firmę, która spełnia choć jeden z warunków, by być "duża", podlegasz obowiązkowi audytu energetycznego. Choć przepisowy czas na jego wykonanie minął 30 września 2017 roku, Urząd Regulacji Energetyki wciąż na Ciebie czeka.
reklama
Audyt energetyczny to analiza zużycia energii w firmie wraz z pomysłami na poprawę efektywności energetycznej. Zgodnie z Ustawą o efektywności energetycznej z dnia 20 maja 2016 roku (Dz.U. poz. 831 z 2016 r.) raz na 4 lata musi go odbyć każda duża firma, tzn. taka, która spełnia choć jeden warunek:
osiągnęła roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych przekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro lub
sumy aktywów bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat przekroczyły równowartość 43 mln euro.
Audyt (co 4 lata, pierwszy do 30.09.2017 r.) musi wykonać niezależny audytor. Po swoich pracach wykonuje raport (sprawozdanie plus zalecenia dotyczące oszczędności energii), zaś "audytowany" przedsiębiorca musi złożyć do Urzędu Regulacji Energetyki zawiadomienie o przeprowadzeniu audytu. Za brak audytu w terminie grozi kara - do 5% wartości obrotów z poprzedniego roku podatkowego.
Jak wynika ze statystyk URE, jeszcze nie wszystkie firmy wykonały audyt. Często wynika to z tego, że spełniają tylko jedno kryterium dużej firmy (np. niewielki zespół generuje wysoki obrót) i nie wiedzą, że dotyczy ich audyt.
Co wtedy zrobić? URE wciąż podsumowuje wyniki - ma czas na przekazanie wszystkich danych o ubiegłorocznym audycie Ministrowi Energii do 31 stycznia tego roku. Do tego czasu prowadzi, jak dyplomatycznie informuje, wyjaśnienia wątpliwości merytorycznych z firmami, które już zawiadomienie złożyły. Ponieważ kara ma charakter decyzji administracyjnej, wykazując dobrą wolę (czyli przeprowadzając audyt jak najszybciej oraz składając zawiadomienie i wyjaśnienia) masz szansę co najmniej na jej złagodzenie.
Audyt zwykle trwa dość długo (od kilku do kilkunastu tygodni), bo audytor analizuje jak najrzetelniej rzeczywiste zużycie energii. Dla firmy usługowej, korzystającej z jednego, opomiarowanego licznikami biura, audyt może być krótszy - a na pewno jest tańszy niżkara administracyjna...
Zobacz, co piszą inne portale:
wyjaśnienia URE o podleganiu obowiązkowi audytu;
"alert prawny", czyli konkretne porady dla spóźnialskich od Deloitte
analiza sytuacji z sierpnia 2017 r od money.pl
więcej o audycie - komentarz eksperta Urzędu Dozoru Technicznego od CIRE.pl
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|