Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

8 medali dla Polaków na XXIV Mistrzostwach w Grach Matematycznych i Logicznych (akt.)

02-09-2010, 14:32

W dniach 25-26 sierpnia w Paryżu odbyły się XXIV Międzynarodowe Mistrzostwa w Grach Matematycznych i Logicznych. Polacy po raz kolejny udowodnili, że stanowią ścisłą, światową czołówkę, zdobywając 8 medali.

Na tegorocznych Mistrzostwach Świata Polskę reprezentowała 26-osobowa kadra, wyłoniona podczas majowych Mistrzostw Polski. Tak jak w poprzednim roku, tak i w tym, nasi uczniowie spisali się znakomicie, przywożąc ze sobą trzy złote, trzy srebrne i dwa brązowe medale w kategoriach indywidualnych.

"Osiem medali w różnych kategoriach wiekowych pokazuje, że polscy uczniowie mają ogromny potencjał intelektualny. Musi on być jednak odkryty i oszlifowany, a do tego potrzebni są doświadczeni i dobrze przygotowani nauczyciele" - mówi Piotr Tomczak z firmy Casio, która jest sponsorem krajowych eliminacji do Mistrzostw Świata.

grupowe zdjęcie kadry Polski
W kategorii CE konkursu głównego pierwsze miejsce zajęła  Agnieszka Witkowska, a drugie Maria Horodecka. W kategorii C2 drugie miejsce zajął Grzegorz Adamski, a trzecie Radosław Serafin. W kategorii L1 pierwsze miejsce zajął Mateusz Rapicki, a trzecie Wojciech Nadara. W kategorii L2 pierwsze miejsce zajął w tym roku Gabriel Listowski. W kategorii HC drugie miejsce zajął Andrzej Grzesik.

Natomiast w kategorii C2 konkursu równoległego drugie miejsce zajął Paweł Adamczyk.

"Na 24 miejsca medalowe, zdobyliśmy aż osiem medali i uważam, że jest to bardzo dobry wynik na tle zawodników z innych krajów. Zawody stały na bardzo wysokim poziomie, a więc tym bardziej cieszy tak dobry wynik" - mówi doc. dr inż. Janusz Górniak, opiekun grupy w Paryżu.

Międzynarodowe Mistrzostwa w Grach Matematycznych i Logicznych, zwane także Mistrzostwami Świata, organizowane są w Paryżu od 1987 roku. Polska reprezentacja uczestniczy w nich od 1992 r., a wybór kadry narodowej odbywa się na podstawie wyników Mistrzostw Polski.