7 przykazań kupujących w sieci WWW

28-05-2011, 12:16

Zakupy przez internet stają się coraz popularniejsze. Badanie GemiusReport "E-commerce w Polsce oczami internautów, 2010/2011" wskazuje, że z roku na rok przybywa chętnych, którzy korzystają z oferty sklepów w sieci. Odsetek kupujących online w 2010 roku wzrósł rok do roku do 74 proc. Aby zaufanie do e-commerce mogło być jeszcze większe, Sferis - jeden z dwóch laureatów konkursu "Bezpieczny e-sklep" - radzi, jak uniknąć zagrożeń w trakcie transakcji w globalnej sieci.

Po pierwsze: Zwróć uwagę na komputer

Odradzamy korzystania z ogólnodostępnych pecetów w kawiarenkach internetowych, ale także w pracy. Pamiętaj, do takiego sprzętu ma dostęp każdy, dlatego nie masz pewności, czy nikt nie zainstalował na takim komputerze oprogramowania, które będzie zbierać wszystkie przekazywane przez nas informacje, takie jak loginy czy hasła używane w transakcjach zakupowych przez internet.

Korzystając z własnego sprzętu, zainstaluj odpowiednie zabezpieczenia antywirusowe i zapory (tzw. firewall). To oprogramowanie, które chroni komputer przed niepożądanym dostępem do Twoich danych oraz zabezpiecza przed tzw. złośliwymi programami (np. wirusami, trojanami). Można skorzystać z darmowych wersji, które łatwo znaleźć w internecie. Są to jednak zazwyczaj programy testowe, dlatego bezpieczniej jest zakupić pełne oprogramowanie. Upewnij się tylko, czy Twoje oprogramowanie aktualizuje się automatycznie. Jeśli nie, to przed transakcją ściągnij brakujące dane.

 

Po drugie: Surfuj w sieci z głową

Przed dokonaniem wyboru strony i dostępnych na niej opcji przeczytaj komunikaty wyświetlane przez przeglądarkę. Czasem z pośpiechu klikamy na opcję „tak” lub „ok.” Tym samym na własne życzenie instalujemy niechciane oprogramowanie. Musisz nauczyć się mówić „nie”, gdy system prosi cię o pobranie danych z obcych źródeł. To samo dotyczy odbierania maili od nieznanych osób. Pamiętaj, mogą one zawierać mechanizmy phishingu (przechwytywanie poufnych danych, takich jak loginy i hasła, numery kont i kart kredytowych, danych adresowych).

 

Po trzecie: Uważaj podczas dokonywania transakcji

Dokonuj transakcji finansowych szyfrowaną transmisją danych (np. przy pomocy protokołu SSL symbolizowanego przez kłódkę pojawiającą się w prawym, dolnym rogu w oknie przeglądarki). Sprawdź czy adres strony, na której dokonujesz rejestracji oraz logowania, zaczyna się od protokołu "https". Po zakończeniu sesji wyloguj się ze strony.

 

Po czwarte: Zabaw się w detektywa i sprawdź sklep

Wiele osób, zanim dokona w wybranym przez siebie sklepie transakcji, upewnia się, że istnieje on nie tylko w sieci. Pamiętaj, każdy sprzedawca zobowiązany jest podać nazwę przedsiębiorstwa, adres siedziby oraz informację o organie, który zarejestrował działalność gospodarczą. Zadzwoń i sprawdź, czy pod wskazanym adresem rzeczywiście istnieje dany sklep. Nigdy nie dokonuj transakcji, gdy na stronie brakuje bezpośredniego adresu pocztowego, numeru telefonu czy adresu mailowego. Nie kupuj kota w worku – zapoznaj się z regulaminem i zwróć uwagę na zapisy o warunkach składania zamówienia, dokonywania płatności, terminach dostawy, o możliwościach zwrotu zakupionego towaru, a także jego ewentualnej reklamacji. Ważne są także informacje o sposobie ochrony danych osobowych.

 

Po piąte: Zaufaj ekspertom

Każdy sklep powinien przy rozliczaniu płatności korzystać z centrum autoryzacyjno-rozliczeniowego, takiego jak eCard SA czy Polcard lub z serwisów usługowych, pośredniczących w przekazywaniu płatności (np. Przelewy24.pl, DotPay.pl, PolPay.pl czy PayPal).

 

Po szóste: Chroń swoje dane osobowe

Niestety, wiele osób nie dba o ochronę swoich danych. A wystarczy tylko sprawdzić, czy na formularzu rejestracyjnym dołączone jest pytanie dotyczące zgody na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych. Jeśli właściciel witryny nie daje nam wyboru, zrezygnujmy z transakcji. Natomiast jeśli sądzimy, że będziemy korzystać częściej z usług danego e-sklepu, warto rozpatrzyć taką możliwość. Niektóre firmy rozsyłają w ten sposób ciekawsze dla konsumenta oferty.

 

Po siódme: Zadbaj o transport

Jeśli chcesz skorzystać z kuriera, ale w ciągu dnia jesteś w pracy, podaj adres służbowy. Będziesz miał pewność, że kurier zastanie Cię w roboczych godzinach w biurze albo będzie mógł zostawić paczkę w recepcji.

Pamiętaj, że niektóre sklepy (w tym i Sferis) oferują możliwość odbioru zamówienia złożonego przez internet w tradycyjnych placówkach. Jest to zazwyczaj tańsza opcja niż kurier, a przy tym z pewnością bezpieczna i równie oszczędna czasowo (np. salony Sferis położone są w dogodnych lokalizacjach). Ponadto niektóre sklepy oferują na miejscu możliwość dodatkowej porady eksperta w sprawie zakupionego sprzętu.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930