6 rzeczy, na które warto uważać na Facebooku

22-07-2014, 10:15

Mimo publikowanych w mediach ostrzeżeń liczne grono internautów - bez względu na wiek i staż - daje się wciąż nabierać na nieprawdziwe "newsy", zaśmiecając facebookowe tablice swoich znajomych i stając się ofiarami płatnych subskrypcji SMS.

Arkadiusz Zakrzewski, specjalista pomocy technicznej oprogramowania antywirusowego AVG, przygotował 6 krótkich rad, które mówią o tym, na co trzeba uważać, gdy korzystamy z Facebooka.

 1. Wszyscy znajomi nagle udostępniają to samo

  Kiedy na swojej tablicy w bardzo krótkim czasie widzisz wysyp wiadomości o tej samej treści, zachowaj ostrożność. Większość wymuszeń „lajków” ma charakter łańcuszków – napędzają je właśnie znajomi poprzez klikanie w te same linki.

 2. Facebook nie pozwala na pokazywanie niektórych treści

  Jeżeli na miniaturce newsa widzisz sporo negliżu – powinna Ci się włączyć ostrzegawcza lampka. Facebook bardzo skutecznie blokuje frywolne treści i obrazki „legalnych” użytkowników. Często natomiast nie radzi sobie właśnie z erotycznymi wiadomościami-pułapkami.

 3. Wulgarne lub dramatyczne wiadomości

  Uważaj na newsy typu: wypadek, wpadka negliżowa nastolatek (najczęściej na wycieczce szkolnej albo studniówce) lub rozdawanie atrakcyjnych nagród za darmo (np. smartfonów). Równie często zdarza się, że treści dotyczą tego, co jest aktualnie na topie w serwisach informacyjnych – tak było z wyciekiem wyników matur lub aferą z odnalezieniem malezyjskiego Boeinga.

 4. Konieczność opłacenia SMS-a po kliknięciu

  Bardzo często fałszywe wiadomości mają na celu wyłudzenie opłaty SMS. Dlatego na stronie pojawia się informacja, że aby obejrzeć film, musimy wysłać potwierdzenie z naszego telefonu. Godzimy się tym samym na otrzymywanie płatnych subskrypcji SMS.

 5. Fałszywy portal informacyjny

  Portale wyłudzające kliknięcia „Lubię to” często podszywają się pod znane serwisy informacyjne – chodzi zarówno o wygląd, jak i adres WWW. Zwróć zatem szczególną uwagę na to czy znasz pojawiającą się w adresie przeglądarki stronę.

 6. Konieczność ponownego kliknięcia

  „Lajki” są wymuszane również poprzez konieczność ponownego kliknięcia na stronie – portal, na który przechodzimy, wymusza na nas klik poprzez blokowanie treści (będzie widoczna ona dopiero po zalogowaniu). Po zaakceptowaniu tego warunku, udostępniamy fałszywą wiadomość na swojej tablicy.

Czytaj także: Michael Schumacher nie żyje? Nie! To kolejny scam na Facebooku


Źródło: AVG
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy