5 mln kary dla PTC za SMS-ową loterię

03-08-2011, 10:22

Operator sieci T-Mobile został ukarany przez Urząd Komunikacji Elektronicznej za używanie automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego. Chodzi o wysyłanie SMS-ów zachęcających do udziału w loterii "Czy stałeś się dzisiaj Milionerem". Wiele osób nie wiedziało, że wysłanie odpowiedzi na SMS wiązało się z przystąpieniem do zabawy za niemal 5 zł dziennie.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował, że nałożył wczoraj na PTC karę w wysokości 5 mln zł za "niewypełnienie obowiązku uzyskania zgody abonentów lub użytkowników końcowych sieci telekomunikacyjnej PTC na używanie automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego". Chodzi o wysyłanie do klientów sieci komunikatów SMS lub komunikatów głosowych IVR zachęcających do udziału w loterii promocyjnej pod nazwą "Czy stałeś się dzisiaj Milionerem".

Prawo telekomunikacyjne mówi, że używanie automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego wymaga zgody abonenta lub użytkownika końcowego. Zgoda ta nie może być domniemana lub dorozumiana. 

>>> Czytaj: "Wymuszane" e-faktury - UKE nie podziela argumentacji TP

Prezes UKE, badając sprawę, przeanalizował 145 przypadków użycia automatycznych systemów wywołujących, polegających na skierowaniu do klientów sieci SMS-ów i komunikatów głosowych. Postępowanie wykazało, że dla 95 klientów PTC nie wypełniła obowiązku uzyskania wspomnianej zgody.

Jednocześnie w toku postępowania Prezes UKE ustalił, że PTC wysłała wspomniane wiadomości do 1.711.294 swoich klientów, nie wypełniając obowiązku uzyskania wspomnianej zgody. Spółka traktowała bowiem brak sprzeciwu abonenta lub użytkownika końcowego na otrzymywanie "informacji handlowych" jako zgodę na używanie automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego. To właśnie przykład "zgody dorozumianej", która w tym przypadku nie jest wystarczająca.

Zdaniem UKE operator telekomunikacyjny dokonał ingerencji w prywatność swoich klientów, którzy musieli odbierać niezamówione komunikaty mające na celu marketing bezpośredni dotyczący Loterii.

- Nie sposób także pominąć faktu, iż skutkiem dalej idącym nieuprawnionego przesyłania wyżej wymienionych komunikatów było czasem niezamierzone przystąpienie do Loterii i poniesienie związanych z tym istotnych konsekwencji finansowych. Sytuację, do jakiej doszło w wyniku stwierdzonych naruszeń, należy ocenić jako istotne naruszenie praw abonentów i użytkowników końcowych - czytamy w komunikacie UKE.

Wysokość kary nałożonej na PTC uwzględnia fakt, że spółka była już karana przez Prezesa UKE za naruszenie obowiązków informacyjnych w stosunku do użytkowników końcowych.

>>> Czytaj: UKE interweniuje ws. darmowego mobilnego internetu


Źródło: UKE


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.